MINI CHAŁKI DYNIOWE Z CZARNYM SEZAMEM
weganon 12 września 2017

DSC_0062

Chałki, kojarzą mi się z miękkim wnętrzem i chrupiącą skórką, Posmarowane konfiturą z porzeczek lub truskawek. Z kulturą żydowską. Z przyjaciółmi. Z ciepłym mlekiem migdałowym i sobotnim śniadaniem.

Chałki robię często. Z musem z batatów czy pieczonych jabłek. Idealnie nadaje się do tego również dynia. Wiąże składniki ciasta jak jajko. Nadaje pięknego koloru. Z dodatkiem maku czy sezamu. Można robić jedną większą lub kilka małych. W formie bochenków lub paluchów.

DSC_0069

SKŁADNIKI:

– 3 szklanki mąki orkiszowej jasnej lub pszennej uniwersalnej + 1 łyżka
– ¾ szklanki musu dyniowego (przepis TU)
– ½ szklanki dowolnego nierafinowanego cukru + 1 łyżka
– 1 saszetka suchych drożdży 7 lub 8 g
– ½ szklanki czarnego sezamu + do posypania
– ½ szklanki dowolnego mleka roślinnego
– do posmarowania: 5 łyżek dowolnego mleka roślinnego + 1 łyżka cukru

WYKONANIE:

– do miski wsypać drożdże, 1 łyżkę cukru i mąki. Dodać lekko podgrzane mleko. Wymieszać i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce
– dodać resztę mąki, cukru, sezam i dynię. Wyrabiać ciasto kilka minut aż będzie odstawało od ręki. Włożyć do miski. Przykryć folią lub ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny
– ciasto ponownie chwilę wyrobić. Odrywać kawałki. Formować wałeczki o jednakowej grubości i długości (grubość małego palca)
– brać 3 wałeczki i zaplatać warkocze
– układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smarować wierzch mlekiem z cukrem. Posypać sezamem
– piec 20 minut w 190°C

DSC_0059

DSC_0074

14 Komentarze

  1. Uwielbiam przepisy bez wagi! Najgorsze że używane są mąki bezwartościowe i zanieczyszczające organizm. Używam tylko pełnoziarnistych.

  2. Jeśli chodzi o mąki bezglutenowe i drożdże to raczej żadna. Ciasto trzeba wyrabiać kilka minut. Potrzebny jest gluten

  3. Bardzo lubie zagladac na strony tego bloga :) I czesto korzystam z przepisow :) mniam :) Tylko czemu wszystko tu na szklanki i lyzki a nie gramy i kilogramy ? :(( Pozdrawiam serdecznie Malg :)

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *