KRASNOSTAWSKIE PRYSZCZE
weganon 31 lipca 2022

DSC_0040

Uwielbiam drożdżowe racuchy z jabłkami. To wspomnienie rodzinnych wakacji na wsi i podwieczorków u babci. Pachnące drożdżami ciasto i miękkie jabłka. Do tego truskawkowy dżem lub cukier puder. Tak wyglądają klasyczne racuchy, które są smażone niemal w całej Polsce. Jednak Lubelszczyzna, a dokładniej Ziemia Krasnostawska, ma wyjątkowe i inne od tych znanych racuchy. Czym się różnią od klasycznych? Dodatkiem mąki gryczanej do ciasta. Lubelszczyzna to bogactwo potraw z przeróżnych kasz. Najpopularniejsze to: gryczana i jaglana. Również z nich wyrabia się mąki. Moje ulubione kasze i mąki zawsze kupuje w Skarbach Natury Zabłocie koło Nałęczowa. Krasnostawskie racuchy mają osobliwą nazwę, a mianowicie pryszcze. Nie udało mi się rozszyfrować pochodzenia tej nazwy. Jakie są w smaku pryszcze? To wyjątkowe polaczenia lekkiego smaku gryki, prażonych jabłek i ciasta drożdżowego. Cudowny smak i aromat. Najlepsze będą jabłka o kwaskowym smaku – Antonówka, Geneva, Piros czy Papierówka. W mojej wersji mleko krowie, zastąpiłem roślinnym i pominąłem jajka.

DSC_0051

SKŁADNIKI:
Zaczyn:
– 50 g świeżych drożdży

-250 ml dowolnego mleka roślinnego
– 1 łyżka mąki pszennej uniwersalnej
– 1 łyżka mąki gryczanej
– 1 łyżka cukru
Ciasto:
– 250 ml dowolnego mleka roślinnego
– 1 kg kwaskowych jabłek
– 200 g mąki gryczanej
– 200 g mąki pszennej uniwersalnej
– 4 łyżki cukru
– olej roślinny do smażenia

WYKONANIE:
Zaczyn:
– drożdże wymieszać z mąkami, cukrem i ciepłym mlekiem. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut

Racuchy:
– do zaczynu dodać obie mąki, cukier, ciepłe mleko i pokrojone w średniej grubości półplasterki jabłek. Dokładnie wyrabiać ciasto przez około 10 minut za pomocą łyżki lub haka
– przykryć miskę, odstawić w ciepłe miejsce na 30-40 minut
– na patelni rozgrzać olej i smażyć racuchy na średnim ogniu z obu stron na rumiano
– podawać posypane cukrem pudrem lub z ulubionym dżemem

DSC_0049

DSC_0037

DSC_0036

1 Komentarze

  1. Jutro robię, choć jestem z Krasnegostawu, nie spotkałam się z takim przepisem i tym bardziej nazwą. Proszę popraw w tekście „Krasnystawskie racuchy” na „Krasnostawskie racuchy”.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *