OPOLSKA OBERIBA NA GĘSTO
weganon 16 sierpnia 2023

DSC_0027

Kilka przepisów temu, pisałem o regionalnym ujęciu kalarepy. Mazurskie kotlety panierowane i kalarepa w śmietanie. Dolny i Górny Śląska oraz Opolski, ma zupę z oberiby, czyli kalarepy (oberibenzupa). Śląsk Opolski ma jeszcze jedną potrawę i jest nią oberiba na gęsto. Cały Śląsk przedwojenny uprawiał oberibę w ogrodach. Jadano ją na surowo po obraniu (jak jabłka), robiono zupy i właśnie określenie „oberiba”, często odnosiło się do zupy z kalarepą, a nie tylko do samego warzywa. Na Opolszczyźnie oprócz zupy, kalarepę robiono, jako gęstą potrawkę. Krojono w średnią kostkę lub słupki. Dodawano do podsmażonej na maśle cebuli wraz z listkami kalarepy. Duszono w niewielkiej ilości wody, a na koniec dodawano koperek i trochę mąki dla zagęszczenia potrawy. Podawano z ziemniaczanym puree i klopsikami lub karminadlami. Jaka jest w smaku? Przypomina trochę młodą kapustę. Jest delikatna i zarazem aromatyczna w smaku. Wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Jeżeli nie macie pomysłu na kalarepę, to koniecznie spróbujcie tej potrawy, bo oberiba na ciepło jest wyjątkowa.

DSC_0033

SKŁADNIKI:

– 3 duże kalarepy z liśćmi
– 1 duża cebula
– 1 duży pęczek koperku
– 3 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
– 250 ml wody
– 1 łyżka dowolnej mąki
– sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:

– wlać olej do garnka i rozgrzać. Dodać cebulę pokrojona w drobną kostkę i zeszklić na średnim ogniu
– kalarepki obrać i pokroić w średnią kostkę. Liście kalarepy pokroić w paski i wszystko dodać do cebuli. Smażyć przez około 2 minuty, często mieszając
– wlać 250 ml wody, dodać sporą szczyptę soli. Gotować 20 minut od zagotowania potrawy, na małym ogniu pod przykryciem
– dodać drobno posiekany koperek i mąkę. Dokładnie wymieszać do czasu zgęstnienia potrawy
– doprawić do smaku solą i pieprzem

DSC_0044

DSC_0031

DSC_0047

DSC_0030

3 Komentarze

  1. Oberiba na gesto nieodmiennie kojarzy mi sie z latem. Mama robila te potrawe ze zasmazka, zeby byla wlasnie „na gesto” :) Do tego mlode ziemniaczki i wlasnie karninadle (czyli klopsy) lub omlet, jezeli mialo byc szybciej. To fajna, prosta potrawa. I ile wspomnien!

  2. Zachwyciło mnie, jak kreatywnie podszedłeś do tradycyjnego dania, dodając mu nowoczesny i wegański twist. Wybór składników i sposób ich połączenia sprawiają, że każdy kęs to prawdziwa eksplozja smaku.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *