Ciastka NA SŁODKO

PŁASKURKOWE CIASTKA ORZECHOWO-DAKTYLOWE

IMG_4349

Lubię odkrywać nowe, choć w tym przypadku jest bardzo stare. Mowa o płaskurce. Pierwszy raz zetknąłem się z tym zbożem, kilka lat temu. W programie kulinarnym Nigelli Lawson, która ją używała. Bardzo spodobała mi się jej nazwa. Nie zgłębiałem zbytnio tematu. Zwyczajnie nie było jej w Polsce. Czasy się zmieniły. Jest już powszechnie dostępna, choć częściej w postaci mąki.

Czym jest płaskurka? To pradawne zboże. Powszechnie uprawiane w starożytnej Mezopotamii. Czemu jest wyjątkowa? W przeciwieństwie do swojej obecnej krewniaczki, uprawiana jest tylko w formie ekologicznej. Jest, zatem pozbawiona wszelkich pestycydów czy herbicydów. Zawiera od obecnej pszenicy, więcej minerałów i białka. Co ważne, zawarty w niej gluten nie jest tak uczulający, jak z pszenicy zwyczajnej.

Jest uprawiana w wielu krajach na Świecie. Również w Polsce, co bardzo mnie cieszy. W jakiej formie jest dostępna? Pełnego ziarna, mąki, makaronu czy kaszy. W tym przepisie wykorzystałem mąkę. Zmieszana z masłem orzechowym i daktylami. Ciastka po upieczeniu są kruche. Następnego dnia miękną. Mają niesamowity smak. Polecam oblać je czekoladą. Będą jeszcze lepsze 🙂

IMG_4355

SKŁADNIKI:

– 4 szklanki mąki z płaskurki (użyłem TEJ)
– sok i skórka z 1 cytryny
– 3 kopiaste łyżki masła orzechowego (użyłem TEGO)
– 1 szklanka mleka dowolnego mleka roślinnego
– 2 szklanki daktyli
– 1 łyżeczka sody

WYKONANIE:

– daktyle namoczyć w gorące wodzie przez pół godziny. Odlać wodę, ale nie wyciskać jej z owoców. Zmiksować z sokiem i skórką cytrynową oraz mlekiem
– dodać masło i dokładnie wymieszać
– dodać mąkę wymieszaną z sodą i dokładnie wymieszać. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Jeśli tak jest, to dodać jeszcze mąki
– formować ciastka (u mnie maszynka)
– układać na papierze do pieczenia. Piec 10 minut w 180°C
– można polać czekoladą lub zrobić w formie markiz

IMG_4358

IMG_4354

IMG_4367

4 komentarze

  1. Płaskurka jest uprawiana tylko eko. Ja po otworzeniu opakowania, przesypuje w słoik i szczelnie zamykam

  2. Mi ta mąka bardzo szybko pleśnieje, podejrzewam, że nie jest tak pryskana jak inne zboża. Trzeba szybko ją zużywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *