PASZTET Z FASOLI WRZAWSKIEJ Z KALAREPKĄ I KOPREM
weganon 6 czerwca 2018

DSC_0018

Podczas wielu wypraw po Polsce, można znaleźć wspaniałe produkty. Zachwycamy się różnymi kuchniami Świata, a rodzima jest pełna niespodzianek. Mamy, czym się pochwalić. Na liście produktów regionalnych jest wiele wegańskich produktów i dań. Niektóre z nich, znane są tylko w obrębie danego regionu. Inne przekraczają granice i znane są szerszemu gronu. Kuchnia roślinna powinna korzystać z takich dobroci. Powinniśmy promować naszą kuchnię gdzie się da. Jest bardzo różnorodna i co ważne, smaczna.

Jednym z wyjątkowych produktów jest fasola biała wrzawska. Innej jej nazwy to fasola tyczna, Piękny Jaś. Uprawiana na południu Polski w województwie podkarpackim. Na terenach trzech gmin: Gorzyce, Zaleszany i Radomyślu. Od 2012 roku figuruje na liście Chronionych Produktów Regionalnych w Unii Europejskiej.

Skąd jej nazwa? Od wsi Wrzawy, która króluje w jej uprawie. Fasola ma nawet swoje święto. Każdego roku w sierpniu organizowane jest wydarzenie „W widłach Wisły i Sanu”. Pojawia się mnóstwo wspaniałych dań z fasoli. Część z nich jest 100% roślinna. Co takiego wyjątkowego jest w tej fasoli. Zapewne jej wielkość. Po namoczeniu jest całkiem spora. Wyróżnia ją brak mącznego smaku. Do zdecydowany plus chociażby w pasztetach czy wszelkich pastach. Ma też cieńszą skórkę od innych fasoli, co sprawia, że szybciej się gotuje.

Jest bogactwem pełnowartościowego białka, ale również magnezu, dzięki glebom, na których rośnie. Dziś prezentuje wyjątkowy pasztet z tej fasoli a jutro pojawi się w daniu na słodko. Wspierajmy nasze produkty i przetwarzajmy na różne widowiskowe potrawy :)

DSC_0007

SKŁADNIKI:

– ½ kg suchej fasoli wrzawskiej
– 1 duża kalarepka
– 2 spore cebule
– 2 liście laurowe
– 5 ziaren ziela angielskiego
– 1 łyżka majeranku
– 1 łyżeczka mielonej kozieradki
– sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku
– 1 szklanka bułki tartej (wersja bezglutenowa, mielone pestki słonecznika, dyni, orzechy włoskie, laskowe, bezglutenowa bułka tarta)
– pęczek koperku

WYKONANIE:

– fasolę namoczyć w zimnej wodzie z sodą (1 płaska łyżka/1 litr wody) 8-10 godzin. Odcedzić, przepłukać zimną wodą. Zalać nową porcją i ugotować do miękkości (do przepisu bierzemy tylko 4 szklanki ugotowanej fasoli. Reszta będzie do jutrzejszego przepisu)
– cebule pokroić w piórka, kalarepkę obrać i zetrzeć na grubych oczkach
– dusić do miękkości wraz z liśćmi, zielem, majerankiem i szczyptą soli. Wyjąć liście i ziele
– przełożyć do miski i dodać fasolę. Wszystko dokładnie zmiksować blenderem
– dodać bulkę, gałkę, pieprz i sól do smaku oraz kozieradkę i drobno posiekany koperek. Wymieszać
– formę o wymiarach 10 na 30 cm wysmarować olejem i wysypać bułką. Wyłożyć masę i dokładnie rozsmarować, by nie było powietrza w masie
– piec 50 minut w 180°C, Wystudzić

DSC_0031

DSC_0010

DSC_0020

1 Komentarze

  1. Wrzawska fasola faktycznie jest taka jak piszesz. Nigdy nie przepadałam za fasolą, ale ta ma wyjątkowy smak.
    Koniecznie muszę wypróbować przepis.
    Pozdrawia niedawna mieszkanka Trześni gm. Gorzyce.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *