Na pierwszym miejscu kuchnia polska. Kolejne to arabska i włoska. Moje ulubione. Dające wielkie możliwości smaku, koloru i tekstury. Każda ma do zaoferowania wielkie pokłady kuchni roślinnej.
Kuchnia arabska to przede wszystkim aromatyczne przyprawy solo i w nieprawdopodobnych konfiguracjach. Niektóre mieszanki mają nawet po 30-40 składników. Już niewielki dodatek sprawia, że dania nabierają niepowtarzalnego smaku. Jedną z takich przypraw jest mieszanka Baharat. W każdym z arabskich krajów ma inny skład. Czasem ilościowy innym razem jakościowy. Kilka lat temu dostałem w prezencje pokaźni słoiczek tego cuda. Niestety dobre się skończyło. Poszukiwałem u nas w różnych sklepach, ale niestety nie udało się. Wtedy postanowiłem wykonać własnoręczną mieszankę. Nie jest ona skomplikowana. Wystarczą dobrej, jakości przyprawy. Wymieszać i gotowe.
Baharat często używany jest do potrawy Kibbeh. Spotkacie je w dwóch formach. Płaskiego placka z nadzieniem. Innym razem faszerowanych najczęściej mięsem kotlecików. Masa składa się z kaszy bulgur z dodatkami. Jest smażona w głębokim tłuszczu. Podawane z sosem jogurtowym z miętą lub pomidorowym na ostro. Przyprawa Baharat nadaje charakteru. Koniecznie ją sobie zróbcie i dodawajcie do wielu arabskich dań.
PRZYPRAWA BAHARAT
SKŁADNIKI:
– 2 łyżki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
– 2 łyżki zmielonej papryki słodkiej
– 3 łyżki mielonego kminu
– 2 łyżki mielonej kolendry
– 1 łyżka mielonych goździków
– 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
– 1 łyżeczka mielonego cynamonu
– 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
WYKONANIE:
– wszystkie składniki wymieszać. Przechowywać w słoiczku. W chłodnym i ciemnym miejscu
KIBBEH Z PASTĄ Z SOCZEWICY I GRZYBÓW
SKŁADNIKI:
na masę:
– 2 szklanka bulguru
– 3 łyżeczki przyprawy Baharat
– 1 szklank mąki pszennej lub orkiszowej
– sól do smaku (ok. 2 łyżeczki)
na farsz:
– ½ kg pieczarek
– 1 szklanka zielonej soczewicy
– 1 średnia cebula
– sól i pieprz do smaku
– 1 łyżka przyprawy Baharat
– olej do smażenia
– 3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
WYKONANIE:
– bulgur wsypać do miski. Dodać 2,5 szklanki wrzątku, przykryć i odstawić na 30 minut. Dodać przyprawy oraz mąkę. Następnie wyrobić rękami ciasto, które nie powinno lepić się do rąk. Ostawić na 30 minut do lodówki.
– soczewicę ugotować w wodzie, odcedzić, wystudzić. Grzyby i cebulę pokroić w drobną kostkę. Dodać szczyptę soli i usmażyć do miękkości na oleju. Zmielić soczewice na pastę. Dodać przyprawy i drobno posiekaną natkę pietruszki.
– wyjąć ciasto z lodówki. Odrywać kawałki wielkości trochę większej od orzecha włoskiego. Za pomocą wilgotnych dłoni spłaszczyć kulkę. Umieścić łyżeczkę farszu i dokładnie zakleić. Nie może być przerw. Inaczej kibbeh podczas smażenia się rozpadnie
– do garnka lub na patelnię wlać olej. Podgrzać i smażyć kibbeh z obu stron na złoto. Ułożyć na ręczniku papierowym. Podawać z dowolnym sosem, kolendrą i granatem
Tak
Czy można je piec w frytkowkicy air f lub piekarniku?
Drobny
Witam,
a jakiego bulguru najlepiej użyć? Widziałam drobny i gruby. Pozdrawiam.
próbowałem piec, ale smak mnie nie zachwycił
cześć!
a czy masz sugestię jak upiec takie cudeńka, ile stopni, jak długo i czy termoobieg? tak mniej więcej oczywiście…
oczywiście można spróbować, ale to nie będzie już ten smak
Witam,
Niestety ostatnio dowiedziałam się że choruję na celiakię, wobec tego czy jest możliwość zastąpienia w tym przepisie kaszy bulgur inną kaszą? Np. gryczaną, gdyż kasza jaglana niestety przestała mi ostatnio smakować