TUROWSKIE PIEROGI Z SOCZEWICĄ
weganon 1 maja 2019

DSC_0177

Gdyby spytać wegan/ki, które z pierogów lubią najbardziej, bez wahania będą to z soczewicą lub „ruskie”. Nie dziwie się, bo z soczewicą są najbardziej „mięsne” w smaku i aromatyczne. To te pierogi otworzyły mi „karierę” kulinarną. To od nich rozpocząłem, swoją przygodę z gotowaniem. W moim rodzinnym domu, obecne od zawsze. Nieodzowne na wigilijnym stole, ale i nie tylko. Szybkie w wykonaniu, bo soczewica nie wymaga moczenia i długiego gotowania. Dodatkowo nie ma potrzeby dodawania, wielu składników smakowych. Soczewica sama w sobie jest wyjątkowa. Do pasztetów, pierogów, pasztecików, zup, sałatek itd.

Lubelszczyzna soczewicą stoi. Uprawiana jest na tych ziemiach, od bardzo dawna. Oprócz fasoli, to najpopularniejszy strączek, tego regionu. Werbkowickie placki, tertuny brzozowickie, pasztety. To tylko niektóre z lubelskich smaków. Nie mogło zabraknąć i pierogów. Gospodynie z miejscowości Turów w gminie Kąkolewnica, opanowały do perfekcji ich wykonanie. Soczewicę się gotuje, a następnie smaży wraz z cebulą i przyprawami. To inna metoda niż ta, którą znałem. Gwarantuje Wam, że smak jest o niebo lepszy, niż ugotowana i tylko zmielona. Nabiera głębi smaku i są wyjątkowe. Jakie przyprawy? Sól, pieprz, majeranek. Niektórzy dodają jeszcze mieloną kozieradkę czy tymianek fajsławicki. Po ugotowaniu polewane olejem z duszoną cebulką. Jednak najlepsze są oczywiście odsmażane :)

DSC_0175

SKŁADNIKI:

Ciasto:
– 2 szklanki mąki orkiszowej jasnej lub pszennej

– 1 łyżeczka soli
– gorąca woda

Farsz:
– 1 szklanka zielonej soczewicy

– 2 średnie cebule
– sól i pieprz do smaku
– 1 łyżka majeranku
– 1 łyżeczka tymianku
– 1 łyżeczka mielonej kozieradki
– 3-4 łyżki oleju do smażenia

WYKONANIE:

Farsz:
– soczewicę ugotować do miękkości w wodzie. Odcedzić i wystudzić, a następnie zmielić lub zmiksować blenderem

– cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na oleju
– dodać zmieloną soczewicę, pieprz, kozieradkę, tymianek i majeranek. Smażyć kilka minut, ciągle mieszając. Wystudzić i doprawić do smaku solą i pieprzem
– jeśli farsz jest zbyt suchy, można dodać trochę oleju lub wody

Ciasto:
– mąkę wymieszać z solą
– powoli dodawać gorącą wodę, wyrabiać miękkie i elastyczne ciasto. Odstawić na 30 minut, pod przykryciem
– ciasto cienko wałkować, wykrawać krążki, nakładać farsz i zlepiać
– gotować 2-3 minuty od wypłynięcia
– podawać ze zrumienioną cebulką

DSC_0179

DSC_0193

DSC_0185

33 Komentarze

  1. Te pierogi są absolutnie wspaniałe! Proste szybkie i tak pyszne! Zawsze jak je robię mam ochotę roznosić je znajomym, żeby nieść przepis dalej. Być może nawet uda mi się je przemycić na rodzinnej wigilii. Dziękuję za ten przepis!

  2. Bardzo dziękuję :) Ja znowu jestem uzależniony od soczewicy. Pierogi z soczewicą były moją pierwszą potrawą, którą sam przygotowałem w wieku 15 lat :)

  3. Powiem szczerze, że soczewica mnie bardzo długo nie przekonywała, ale… po tych pierogach, chyba bardzo mocno zastanowię się nad jej szerszym wdrożeniem do swojej diety. Mega pierogi, świetny przepis!

  4. Nie. Wszystkie soczewicę nie wymagają moczenia. Zielona, brązowa i czarna są gotowe już po około 30 minutach. Czerwona po około 10-15 :)

  5. Zapomniałam odcedzić soczewicę, da się ją jakoś zagęścić? Czy lepiej nową ugotować?

  6. Po cichu liczę, że coś z tego wyjdzie :) Fajnie gdyby zaproponował Pan wersję na słodko i wytrawnie z wytarwną posypką. Będe trzymać kciuki :)

  7. Mam dla Pana wyzwanie. Wegański kołacz ale nie placek tylko taki nawijany (chyba węgierski) Byłabym wdzięczna. Sprzedają u mnie w mieście ale one nie są wegańskie ;/

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *