ŚWIĘTOKRZYSKA ZGANIANKA
weganon 2 marca 2023

DSC_0005

Jest kilka regionów w Polsce, gdzie kasze wiodą prym w kuchni. Bezapelacyjnie jest to Lubelszczyzna, Podkarpacie, Północne Mazowsze, Kujawy, województwo świętokrzyskie, czyli głównie wschodnia ściana naszego kraju i centrum. Wśród tych województw, istnieją jeszcze regiony, w których popularne jest łączenie kasz z kapustą. Kurpie z kapusta zasypywaną (z kaszą jęczmienną lub jaglaną), Kujawy ze swoimi krupnikami z dodatkiem kapusty kiszonej. Województwo świętokrzyskie z przeróżnymi zupami i daniami jednogarnkowymi, gdzie łączy się kaszę jaglaną gierczycką z kapustą słodka lub kiszoną i kasza jęczmienna z różnymi dodatkami. O tej ostatniej dziś opowiem.

Podczas moich pobytów w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, miałem przyjemność kosztowania przeróżnych wegańskich i wegetariańskich potraw. Panie z KGW ze świętokrzyskiego, to nieocenione skarby odkrywające i tworzące nowe potrawy kuchni roślinnej. Najlepsze pod słońcem przeróżne kiszonki z warzyw i owoców od KGW w Drożejowicach. KGW Sadłowice ze swoimi regionalnymi potrawami na bazie kaszy jaglanej gierczyckiej. KGW z Piotrowa z wyjątkowymi potrawami z ziemniaków. Mógłbym wyliczać w nieskończoność. Powróćmy do kapusty z dodatkiem kaszy. Jedną z takich połączeń jest kapusta zganianka. Przygotowują ją Panie z KGW w Łabędziowie (gmina Morawica w powiecie kieleckim). Z czego składa się ta potrawa? Ze słodkiej kapusty, marchwi, pora, selera, pietruszki, ziemniaków, kaszy jaglanej lub jęczmiennej perłowej, przypraw. Potrawę dodatkowo się zabiela śmietaną wymieszaną z mąką. Finalnie otrzymujemy potrawę, której gęstość jest pomiędzy gęstą zupą, a rzadszym gulaszem warzywnym. Postanowiłem potrawę dodatkowo wzbogacić pieczarkami, suszonymi ziołami i przecierem pomidorowym. Zganianke przygotowuje się najczęściej na jesienne obiady i podaje z pajdą wiejskiego chleba. Uwielbiam takie potrawy.

DSC_0031

SKŁADNIKI:

– ½ kg białej kapusty
– ½ kg pieczarek
– 2 cebule (około 200 g)
– 3 marchewki (około 250 g)
– 1 korzeń pietruszki (około 150 g)
– ½ główki selera (około 200 g)
– ½ łyżeczki suszonego tymianku
– 1 łyżka suszonego majeranku
– 1 łyżka suszonego lubczyku
– 3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
– 3 łyżki drobno posiekanego koperku lub 1 łyżka suszonego
– 3 łyżki kaszy jęczmiennej perłowej
– 250 ml przecieru pomidorowego
– 5 ziaren ziela angielskiego
– 2 liście laurowe
– 500 ml wody
– 2 łyżki roślinnej śmietany (użyłem 18% PLANTONA)
– 1 łyżeczka wędzonej papryki
– 3 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
– sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:

– marchew, cebulę, selera, pietruszkę i pieczarki, kroimy w średnią kostkę. Kapustę drobno poszatkować
– do garnka wlać olej. Rozgrzać i dodać marchew, selera, pietruszkę, cebule, pieczarki, ziele angielskie, liście laurowe i sporą szczyptę soli. Smażyć na średnim ogniu przez kilka minut
– dodać kapustę i wodę. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 30 minut
– dodać kasze, lubczyk, majeranek, tymianek, natkę i koperek. Dalej gotować przez 15 minut. Często mieszać
– na koniec dodać śmietankę, paprykę i przecier pomidorowy. Zagotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem

DSC_0010

DSC_0016

DSC_0034

3 Komentarze

  1. Jakie piękne danie, czytając skład już nabrałam ochoty by to ugotować.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *