PIEROGI OLSZEWNICKIE
weganon 10 sierpnia 2023

DSC_0161

Chyba nigdy nie zrobiłem w tak krótkim czasie, tylu różnorodnych pierogów. Podczas moich wędrówek po festiwalach smaku, jest ich całe mnóstwo. Nierzadko są również wegańskie. Ciasto nie zawiera w większości jaj. Farsze warzywne. Czasem tylko okrasa bywa mięsna, ale można poprosić o duszoną cebulkę. Zawsze po takich wyprawach, staram się odtwarzać te smaku w domu. Czasem zmieniam niewegańskie składniki na te, bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Naprawdę nie jest trudno i uwielbiam robić pierogi :)

Pierogi olszewnickie są wegańskie z natury. Farsz to kasza gryczana, pieczarki i duszona cebula. Te pierogi pochodzą ze wsi Olszewnica, w gminie Kąkolewnica. Są aromatyczne, łatwe do zrobienia i jak większość, najlepsze po odsmażeniu. Lubelskie ma cała gamę przeróżnych pierogów. Większość jest wegetariańskich lub wegańskich.: karczmiskie z bobem, lipniackie z kapustą i grzybami, nowodworskie z kaszą gryczaną i twarogiem, perkowickie z białą kapustą i twarogiem, skromowskie z kaszą jaglaną, serem i miętą, turowskie z soczewicą, fajsławickie z czerwoną fasolą i ziołami, kryzysówki z ziemniakami i cebulą, krasnostawskie z ziemniakami i koperkiem, żakowolskie ze smażonymi ziemniakami, zosinowskie i lubelskie z jagodami i wiele innych.

DSC_0157

SKŁADNIKI:

– 3 szklanki mąki pszennej
– około 1 szklanki gorącej wody
– 1 łyżeczka soli (do ciasta)
– ½ szklanki kaszy gryczanej (użyłem palonej, bo jest bardziej aromatyczna)
– 10 sporych pieczarek
– 2 spore cebule
– sól i pieprz do smaku
– 1 łyżka majeranku

WYKONANIE:

– zagotować w garnku 1 szklankę wody. Wsypać kaszę, gotować pod przykryciem na małym ogniu 10 minut. Odstawić na 30 minut pod przykryciem
– cebule pokroić w drobną kostkę i wraz ze startymi na grubych oczkach pieczarkami i szczyptą soli, smażyć aż odparuje cały płyn. Dodać kaszę, majeranek, doprawić do smaku solą i pieprzem
– mąkę zagnieść z solą i wodą. Wyrobić lekko twarde i elastyczne ciasto
– cienko wałkować, wykrawać krążki, nakładać farsz i zlepiać
– gotować około 2 minut od wypłynięcia
– najlepsze są odsmażane

DSC_0150

DSC_0162

DSC_0159

2 Komentarze

  1. To brzmi jak prawdziwa uczta! Twoje pasje kulinarne i umiejętność odtwarzania tych smaków w domu są naprawdę godne podziwu. Te pierogi olszewnickie brzmią niezwykle apetycznie, a opis innych regionalnych wariacji też potrafi rozbudzić kubki smakowe. Dzięki za inspirację!

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *