KREMOWY PĘCZAK Z BOTWINKĄ I PIECZONYMI BURAKAMI
weganon 19 kwietnia 2016

Pamiętam, kiedy jeszcze kilka lat temu kasze jęczmienne były bardzo popularne w kuchni. Niestety nastał czas bezglutenowego szaleństwa (mówię tu tylko o tych, co idą za modą a nie tych, którzy mają celiakie czy nadwrażliwość) i wszystkie kasze jęczmienne poszły w odstawkę. Nie wiem czy wiecie, ale właśnie te kasze mają najwięcej składników odżywczych.
 
Polska jest liderem w produkcji kasz z jęczmienia. Mamy pęczak, czyli całe ziarno pozbawione łuski, kaszę perłową (mazurską), czyli łamany polerowany pęczak, niepolerowany (wiejska), kujawski – całe ziarno polerowane i kaszę prażoną.
 
To bogactwo produktów kulinarnych można przygotować n wiele sposobów. Ja najbardziej lubię pęczak i kaszę perłową. Robię z nich nadzienia do pierogów, pasztety, dodaję do gulaszy czy zup.
 
Pęczak nawet po ugotowaniu jest w formie pełnego ziarna. Wyczuwalny w smaku. Lekko orzechowy. Idealnie łączy się z pieczonym burakiem i innymi korzeniami. Tym razem oprócz puree z pieczonego buraka dodałem listki botwiny. 
 
Uwielbiam te zielonobrunatne listki nie tylko w formie zupy, ale również, jako pasty czy dodatki do kasz. By całość miała kremową konsystencję dodałem trochę gęstego mleka kokosowego. Połączenie wszystkich składników dało niesamowicie smaczne proste danie. Idealne na wiosenny obiad czy kolację.
SKŁADNIKI:

 

– szklanka pęczaku
– 2 szklanki wody
– pęczek botwinki
– 2 spore lub 3 małe buraki
– pół łyżeczki mielonej kolendry
– sól i pieprz do smaku
– łyżka soku z cytryny
– spora łyżka gęstego mleka kokosowego

 

WYKONANIE:

 

– buraki umyć i zawinąć w folię (matową stroną na zewnątrz) i upiec 220 stopniach do miękkości (około godziny). Wystudzić i dokładnie zmiksować na puree
– zagotować wodę, dodać pęczak, trochę soli i kolendrę. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu około 20 minut (do wchłonięcia większości płyny). Pod koniec gotowania dodać drobno posiekane listki botwinki
– dodać buraki, sok z cytryny i mleko kokosowe. Wymieszać i doprawić solą i pieprzem

2 Komentarze

  1. Jeśli smakuje tak jak wygląda to musi być pyszne. Pęczak to moja ulubiona kasza, a takiego jej przygotowania nie znałam. Dziękuję za przepis Panie Pawle.
    Basia

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *