Kiedy pieczemy pierniki, chcemy je upiększać, by wyglądały atrakcyjnie. Najczęściej je lukrujemy i ozdabiamy perełkami, suszonymi owocami, orzechami i kolorowymi posypkami. Lukrować możemy całość piernika lub tylko fragmenty. Lukier może być biały lub kolorowy. Kolorowe lukry były już wykorzystywane w kuchni polskiej pod koniec XVIII wieku. Zielony kolor uzyskiwano za pomocą soku ze szpinaku, żółty od szafranu, a odcienie niebieskości za pomocą owoców dzikiego bzu, jagód lub wyciągu z kwiatów chabra bławatka. Dziś jednak opowiem Wam o lukrze królewskim, którym można wykonywać piękne i trwałe dekoracje.
Lukier królewski, czyli Royal Icing, był powszechnie używany już w XVIII na Wyspach Brytyjskich. Służył do ozdabiania królewskich ciast i tortów. Pierwszy przepis pojawił się w 1769 roku. By przygotować taki lukier, potrzeba cukru pudru, soku z cytryny i białek jaja kurzego. W takim razie, jak przygotować wersję wegańską? Białko jaja zastępujemy aquafabą (woda po gotowaniu ciecierzycy lub woda z puszki z ciecierzycą), lub analogicznie wodą po gotowaniu białej fasoli. Polecam aquafabę z puszki lub szklanych słoiczków z gotowaną ciecierzycą, bo jest odpowiedniej gęstości. Co jest ważne w takim lukrze? Cukier puder musi być najdrobniejszy. Koniecznie musi być przesiany i odpowiednio długo ucierany. Ja skorzystałem z planetarnego miksera z nakładką w kształcie motyla. Powstały lukier jest idealny do pisania na piernikach. Możecie skorzystać z woreczka cukierniczego lub założyć na niego tylkę. Tu polecam tylkę nr 1 (cienkie zdobienia). Lukier jest bardzo trwały i mocno przylega do wierzchu piernika. Lukry proste nie dają takiego efektu. Jeśli będziecie chcieli barwić taki lukier, pamiętajcie by nie zmniejszać ilości aquafaby, tylko zwiększyć ilość cukru pudru, gdyż ciekłe barwniki rozrzedzają lukier. Można go przechowywać w lodówce do 2 dni, ale musi być przykryty folią i wymieszany dokładnie przed użyciem.
SKŁADNIKI:
– 3 łyżki aquafaby
– 1 łyżka soku z cytryny
– 280 g bardzo drobnego cukru pudru (użyłem Diamanta)
WYKONANIE:
– do miski przesiać cukier. Dodać aquafabę i sok z cytryny (musi być przecedzony, by nie było miąższu)
– ucieranie można wykonać ręcznie za pomocą łyżki lub miksera z nakładką w kształcie motylka
– ucieramy około 7-8 minut, aż lukier zacznie być gęsty, błyszczący i perłowy
– przekładamy do woreczka cukierniczego i ozdabiamy. Twardnieje po około 30 minutach
Lukier naniesiony za pomocą tylki nr 1
Lukier naniesiony za pomocą woreczka cukierniczego bez tylki
Można spróbować, tylko żeby nie był zbyt gesty, bo nie połączy się z cukrem
Czy jest szansa, że len zmielony i zalany gorącą wodą, a po zgęstnieniu zmiksowany, da ten sam efekt, co aquafaba? (tylko tu by był widoczny, to może nie jest to dobre…) Albo inaczej: len cały pogotowany i odcedzony (co proste nie jest, ale można zrobić), żeby został sam „klej” ?
Też go uwielbiam
Ten lukier jest doskonały! Pyszny i pięknie wygląda. Dziękuję za ten przepis
Piękny!
Białko utwardza, konserwuje i utrwala. Nawet po 3 latach nie jest popękane
Ale pięknie mam dwie puszki pierników do lukrowania, do tego zmieloną truskawkę liofilizowaną i buraka też, ciekawe czy wyjdzie mi tak ładnie jak Tobie
Mam pytanie odnośnie tego lukru – jaką rolę wg Pana wiedzy pełni w nim białko lub aquafaba?
Dlaczego pytam, otóż w mojej i męża rodzinie od pokoleń robimy lukier tylko z cukru pudru i soku z cytryny. Jest rewelacyjny do ciast, babek, ciasteczek i tortów
Czekałam na ten przepis, bo spodziewałam się właśnie takiej wersji i teraz pojawiło się u mnie zdziwienie – po co dawać do niego ten trzeci składnik?
Czy on dodatkowo go usztywnia?
Bardzo proszę o Pana opinię na ten temat
Podziwiam i pozdrawiam
Ula z GarPasje Uli i Michała