Uwielbiam połączenie ciasta drożdżowego z kiszoną kapustą i grzybami. Ten smak kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Idealnie pasuje do nich czerwony barszcz. Takie dania, robię kilka razy w roku. Szczególnie w chłodne dni. Niezwykle aromatyczne smakołyki.
Paszteciki niedrzwickie to klasyk lubelski. Wytwarzane są z Niedrzwicy Dużej. Wypiekane są z ciasta drożdżowego, kiszonej kapusty, cebuli i pieczarek. Zaczęto je wypiekać w latach siedemdziesiątych. Na początku z samej kapusty, a potem z dodatkiem grzybów. W latach osiemdziesiątych zakończono ich produkcje. Z braku zainteresowania wypiekiem. Dopiero w latach dwutysięcznych, zaczęto ponownie wypiekanie pasztecików. Stały się na tyle popularne, że zdobyły wiele nagród. Kapustę gotuje się dwukrotnie, by pozbyć się goryczki. Farsz jest lekko pikantny i aromatyczny. Ciasto lekko słodkie.
SKŁADNIKI:
Ciasto:
– 3 szklanki + 1 łyżka mąki pszennej
– 50 g wegańskiej margaryny
– 1 szklanka dowolnego mleka roślinnego
– 1 łyżka dowolnego cukru
– 1 płaska łyżeczka soli
– 25 g drożdży
– mak
Farsz:
– około ½ kg kiszonej kapusty
– ½ kg pieczarek
– 1 liść laurowy
– 5 ziaren ziela angielskiego
– 1 duża cebula
– sól i pieprz do smaku
WYKONANIE:
Farsz:
– kapustę odsączyć z nadmiaru soku, drobno posiekać, dodać szklankę wody. Zagotować, odlać wodę i ponownie zalać wodą. Zagotować i odlać wodę. Dodać szklankę wody, liść i ziele. Gotować około 45 minut, aż odparuje cała woda
– grzyby i cebulę drobno pokroić. Usmażyć na oleju aż odparuję cała wodą. Połączyć z kapustą. Wyjąć liść i ziele
Ciasto:
– wymieszać drożdże z połową szklanki ciepłego mleka, cukrem i 1 łyżką mąki. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut
– resztę mleka podgrzać z margaryną. Dodać do zaczynu wraz z solą i mąką
– wyrabiać kilka minut ciasto. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę
– ponowie wyrobić przez chwilę ciasto
– cienko wałkować na kształt prostokąta. Nakładać farsz, zwijać w rulon i dobrze skleić
– pokroić na kawałki o długości około 3-4 cm
– posmarować mlekiem z dodatkiem cukru i posypać wierzch makiem
– piec około 15-20 minut w 180°C, aż paszteciki będą rumiane
olej kokosowy
Czy da radę zastąpić czymś margarynę?
Biorę przepis na ciasto, na farsz również. Ostatnio jak piekłam paszteciki, nie powalało mnie ciasto. Jakieś zbyt suche było. Potrzeba mi czegoś na drogę do Karpacza. Po drodze można jedynie liczyć ? no na nic ha, ha Mc Donald jest i jakieś buły na stacjach. Tak więc lepiej coś zabrać smacznego i mieć jeszcze na miejscu.