WEGAŃSKI PUMPKIN PIE
weganon 26 listopada 2017

DSC_0029

Pytasz, amerykańskie słodkości i pada kilka typów. Sernik nowojorski, czekoladki reese’s, apple pie i pumpkin pie. Ten ostatni serwowany w Dzień Dziękczynienia i Święto Halloween. Typowo sezonowy wypiek. O pięknym kolorze i aromatycznym smaku i zapachu.

Pierwsze wzmianki o nim, pojawiły się już w 1796. Opisano sposób przygotowania. Kruchy spód i nadzienie. Krem stanowi przetarta dynia z dodatkiem jaj, śmietany. Obowiązkowo korzenne przyprawy. To one nadają wypiekowi, wyjątkowy smak.

Wersja wegańska, niczym nie ustępuje klasykowi. Kruche ciasto na bazie oleju kokosowego. Nadzienie z pieczonej dyni, wielu aromatycznych przypraw. Zamiast jajek i śmietanki, mąką ziemniaczana i śmietanka kokosowa. Uwielbiam słodkości z dynią i to jest mój nr jeden :)

DSC_0048

SKŁADNIKI:

Foremka o średnicy 28 cm z wyjmowanym dnem
Na spód:
– 3 szklanki mąki orkiszowej jasnej lub pszennej tortowej

– ½ szklanki ciekłego oleju kokosowego
– 1 łyżeczka kurkumy
– 3 łyżki mąki ziemniaczanej
– 3 łyżki nierafinowanego cukru pudru
– zimna woda

Na farsz:
– 3 szklanki musu dyniowego 

– ½ szklanki dowolnego nierafinowanego cukru
– 2 łyżeczki cynamonu
– ½ łyżeczki imbiru
– ½ łyżeczki mielonego kardamonu
– 1 puszka mleka kokosowego 400 g (zawartość kokosa min. 75% i tłuszczu 17%), wstawiona na 1-2 dni do lodówki
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– sok i skórka z dużej cytryny

WYKONANIE:         

Spód:
– wymieszać obie mąki z cukrem i kurkumą. Dodać olej i dokładnie wmieszać. Dodawać po 1 łyżce zimnej wody aż otrzymamy zwarte ciasto

– dokładnie wyrobić by było podobne do tego na pierogi
– dno i boki formy wysmarować olejem i oprószyć mąką
– ciasto cienko rozwałkować. Wyłożyć na dno i boki formy. Nadmiar odciąć (można z niego zrobić listki, jak na zdjęciu). Dno nakłuć widelcem w kilku miejscach. Wstawić do lodówki na 15 minut
– na ciasto wyłożyć papier do pieczenia i wysypać groch, fasolę lub coś innego do obciążenia. Piec 15 minut w 190°C. Wyjąć i wystudzić

Farsz:
– z puszki wyjąć tylko białą, stałą część. Zmiksować z pozostałymi składnikami na gładko

– wylać na podpieczone ciasto
– piec 45 minut w 190°C. Wystudzić i wstawić na kilka godzin do lodówki
– można ozdobić ubitą śmietanką kokosową i czekoladą

DSC_0027

DSC_0047

DSC_0033

11 Komentarze

  1. Nie. Olej kokosowy pełni tu role masła. Żaden olej roślinny nie ma takich właściwości. W zamian można użyć margaryny

  2. To pytanie jest zdecydowanie nie na miejscu, bo żaden bloger nie wrzuca przepisu, jeśli przynajmniej dwa razy go nie zrobi. Pisanie „wytworów” też nie jest miłe, bo świadczy o lekceważącym stosunku. Ilość mąki jest na dużą formę do tart i na wykonanie zdobień, jak na zdjęciu. Ciasta z olejem kokosowym zawsze są twardsze niż z masłem i to nie tylko moja opinia, dlatego muszą być cienkie. Zakalec widocznie powstał, bo nadzienie było zbyt rzadkie tzn mus dyniowy. Do tej pory dostawałem na insta zdjęcia od czytelników i żaden nie napisał, że jest coś nie tak. Wiele osób robiło to ciasto w formie małych tartaletek.

  3. Czy Pan próbuje tych swoich ”wytworów” przed wrzuceniem na bloga? Właśnie przed chwilą zrobiłam zachęcona przez siostrę, która koniecznie chciała wykorzystać ten akurat przepis i mam kilka uwag. Po pierwsze 3 szklanki mąki to za dużo. Zostało tyle ciasta, że zrobiłam jeszcze dwa mniejsze. Po drugie olej kokosowy. Olej kokosowy sprawia, że ciasto po wystudzeniu robi się twarde jak kamień. Po trzecie – ciasto zrobilo sie zakalcowate. Szkoda, że nie można dołączyć zdjecia. Jedyny plus tego ciasta to całkiem smaczne nadzienie.

  4. To mleko powoduje, że masa jest stała, ale można użyć 1/2 szklanki innego roślinnego i powinno być ok

  5. A czy musi być koniecznie mleczko kokosowe? U mnie jest problem z kupieniem dobrego mleka. A może da się je czymś zastąpić?

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *