TARTA Z KREMEM JAGLANO-MAKOWYM
weganon 18 sierpnia 2016

DSC_0049

I nadszedł ten dzień, kiedy posypały się na mnie gromy. „Panie Weganonie wyluzuj z tą czekoladą” :) Wedle życzenia. Odpuszczam, ale na trochę :) Tak sobie myślę, że w poprzednim życiu byłem z czekolady lub pracowałem w fabryce gdzie ją wytwarzano. Mój dzień bez czekolady nie istnieje.

Wracając do rzeczy. Tarty. To kolejne uzależnienie. Chyba, dlatego że tak prosto się je robi. Szybko i nie trzeba piec (w większości). Co do kremów to przeważnie czekoladowe z dodatkami. Dziś inaczej.

Kasza jaglana ugotowana w mleku roślinnym. Dodatek kremu kokosowego, cytryny. To smakuje i to jak. Gdy do masy dodamy maku a na wierzchu ułożymy soczyste maliny i miętę to otrzymamy coś niepowtarzalnego. By tarta się udała trzeba dokładnie robić wg przepisu. Szczególnie dotyczy to mleka kokosowego.

Ta tarta trafi dziś jak poprzednia do Trawy. Wyczekujcie w sierpniu ciast we wtorki i czwartki a od września 3 razy w tygodniu :)

DSC_0050

DSC_0063

SKŁADNIKI:

Na formę o śr. ok. 25 cm (najlepiej z wyjmowanym dnem)
Na spód:
– 2 szklanki pestek słonecznika

– 1 szklanka dowolnych orzechów
– 1 łyżka kakao
– 1 łyżeczka cynamonu
– gęsta dowolna konfitura

Na masę jaglaną:
– 1 szklanka suchej kaszy jaglanej

– 3 szklanki dowolnego mleka roślinnego
– 1 puszka mleka kokosowego 400 g (zawartość kokosa powyżej 80% i tłuszczu 17%), wstawiona na przynajmniej 1 dzień do lodówki (Ważne informacje !!!)
– sok i skórka z cytryny
– nierafinowany cukier trzcinowy lub inny do słodkości (ja użyłem 4 łyżki)
– 1 szklanka maku
– maliny lub inne owoce

WYKONANIE:

Spód:
– orzechy i słonecznik zmielić np. malakserem prawie na mąkę. Dodać kakao i cynamon. Wymieszać

– do suchych składników dodawać po łyżce konfitury w ilości zapewniającej powstanie zbitej i gliniastej masy
– dno i boki formy wylepić masą

Masa jaglana:

– kaszę przepłukać kilka razy wrzątkiem. Włożyć do garnka, wlać mleko. Przykryć, gotować 20 minut na małym ogniu. Jeszcze gorącą kaszę dokładnie zmiksować (masa powinna być gładka jak budyń). Tu idealny jest blender ręczny. Odstawić do wystygnięcia
– dodać sok i skórkę z cytryny oraz białą stałą część z puszki (wody z dna nie dodajemy). Ponownie dokładnie miksujemy. Dodajemy cukier oraz mak i dokładnie mieszamy
– masę wykładamy na spód. Układamy owoce. Formę wstawiamy na 2 godziny do zamrażarki a później na kilka godzin do lodówki.
– masa powinna być stała i lekko sprężynująca po dotknięciu
– dno formy lekko luzujemy od dołu tak by boki swobodnie odeszły. Kroimy tartę i podważamy dół ciasta lekko nożem by oddzielić od na formy

DSC_0070

DSC_0041

DSC_0046

25 Komentarze

  1. Czy kasza ma wchłonąć całe mleko? Mi po czasie gotowania nadal kasza pływa w mleku. Czy razem to zmiksować? :-))

  2. Juz raz pytalam ale chyba umknęła mi odpowiedź.. czy jedna szklanka to 250ml u weganona? 😀

  3. Ma być surowy. Jego ilość nie wpływa aż tak na smak. Można oczywiście ugotować, ale wtedy masa będzie zbyt wodnista

  4. Czy ten mak faktycznie ma być surowy? Przecież surowy jest twardy i raczej niejadalny..

  5. A ja zakupiłam mleko o podanych parametrach ale nie było stałe nawet po pobycie w lodowce cała dobę tylko takie żelowe. Kiedyś jak zakupiłam to faktycznie było stałe i nie wiem w czy będzie takie jak mam dobre

  6. Czy mleko kokosowe z mniejszą zawartością tłuszczu i kokosa nie można w jakiś sposób „podrasować”? Ja mam niestety kika puszek 57% kokosa i 15 % tłuszczu…

  7. Czy mak dodajemy taki „surowy”, prosto z opakowania? Nie mielimy, nie gotujemy? Nigdy nie robiłam niczego z makiem stąd moje pytanie 😉 pozdrawiam

  8. smak zależy od mleka i czym się słodzi. Ja kaszę gotowałem na migdałowym. Mi smak przypominał lody śmietankowe z makiem :)

  9. Wspanialy przepis. Bede robila na weekend:) jakie mleko roslinne uzyles? No jestem ciekawa,co to za smak tej tarty? Szczegolnie masy? Co przypomina?

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *