POWAŁKI/PERETYCZKI – ZADUSZKOWE CHLEBKI
weganon 24 września 2018

DSC_0058

Kiedy rozpoczynałem cykl regionalnej kuchni polskiej, miałem kilka celów do osiągnięcia. Przybliżenie Wam naszej regionalnej kuchni. Pokazanie, że potrawy są proste, tanie, uniwersalne. Jak wiele jest dań wegańskich, czy wegetariańskich, które można łatwo zweganizować. Chciałem również niektóre dania, ocalić od zapomnienia. Tak jest z tym przepisem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, był znany. Dziś odszedł w zapomnienie. Zmieniły się czasy, ale potrawy można robić bez względu na okoliczności.

Jeszcze w 50 latach ubiegłego wieku, pieczono okolicznościowe chlebki. Wypiekano je przed zaduszkami. Wierzono, że palenie w piecu w Dzień Wszystkich Świętych, może doprowadzić do tragedii. Jeśli w tym dniu spalił się dom, to na pewno przez zabłąkaną duszę, która dostała się do pieca. Upieczone chlebki kładziono na powałę (stąd ich nazwa) i czekały na swój dzień. Chlebkami obdarowywano dziadów, którzy żebrali przed bramami cmentarzy. Wierzono, iż mają oni kontakt z zmarłymi. Dawano taką ilość chlebków, ile było zmarłych w danej rodzinie. Dziady miały pośredniczyć w przekazaniu pokarmu zmarłym.

Powałki były znane na Lubelszczyźnie. Peretyczki w okolicach Ciechanowa i na Kurpiach. Przygotowywano je z gotowanych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajek, drożdży i przypraw. W moim przepisie, jajka zamieniłem na mus dyniowy i dodałem kminek. Chlebki są wtedy bardziej aromatyczne. Dobre na ciepło, ale również na zimno. Z sosem grzybowym lub pomidorowym.

DSC_0071

SKŁADNIKI:

– 1 kg ziemniaków
– 1 szklanka mąki pszennej
– 100 g drożdży
– 2 łyżki ciepłej wody
– 1 łyżeczka cukru
– 2 łyżki musu dyniowego
– 1 płaska łyżka ziaren kminku
– sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:

– drożdże rozetrzeć z wodą i cukrem. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut
– ziemniaki ugotować, odlać wodę, dokładnie ugnieść tłuczkiem. Wystudzić
– dodać mąkę, mus dyniowy, zaczyn drożdżowy, kminek oraz sól i pieprz do smaku
– formować chlebki wilgotnymi dłońmi, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłem miejsce na 30 minut
– piec około 30 minut w 180°C (do zrumienienia)

DSC_0066

DSC_0070

DSC_0061

2 Komentarze

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *