LECZO „PO KASZUBSKU”
weganon 11 sierpnia 2021

DSC_0117

Jak Polska długa i szeroka, już od sierpnia, w domostwach przygotowywane jest leczo. Sezon na pomidory, papryki, cukinie, kabaczki i inne składniki, wymusza przygotowanie tego gulaszu. W każdym domu są różne przepisy. W jednych króluje oprócz papryki i pomidorów, cukinia. W innych kabaczek, czasem nawet dynia. Dodajemy tłuste wędliny, paprykę w proszku, ziele angielskie, liście laurowe. Pomidory świeże lub z dodatkiem passaty czy nawet koncentratu. Jedni wstępnie podsmażają wszystkie składniki i duszą w małej ilości wody. Jeszcze inni, dodają warzywa do wody i gotują leczo, które przypomina bardziej gęstą zupę. W zasadzie nie ma jednego przepisu. Każdy ma swój ulubiony. Ja lubię zmieniać smaki lecza i dodawać kolejne składniki i przyprawy. Dziś kolejna propozycja.

„Po kaszubsku” na blogu jest już kilka propozycji. Przypomnę tylko, że wspólny mianownik, to niezwykle aromatyczny sos, który ze składnikami potrawy, tworzy niepowtarzalne danie. Tu nie jest inaczej. Duszone pomidory z dodatkiem koncentratu, wędzonych śliwek, cynamonu, goździków, gorczycy, ziela angielskiego i sosu sojowego sprawia, że leczo nabiera niezwykłego smaku. Pełnego umami, lekko kwaśnego, słodkiego, dymnego. Jest gęste, lekko klejące. Idealne, jako samodzielne danie, jak i dodatek do makarony czy kaszy. Jeszcze nie raz zaproponuje Wam przepisy „Po kaszubsku”, bo ten sos jest uniwersalny i pasuje do wielu warzyw.

DSC_0110

SKŁADNIKI:

– 3 duże kolorowe papryki
– 3 średnie cukinie
– 1 kg mięsistych pomidorów
– 3 duże cebule
– 1 słoik koncentratu pomidorowego (200 g)
– 10 suszonych śliwek wędzonych
– 5 goździków
– 6 ziaren ziela angielskiego
– 1 łyżeczka gorczycy
– ½ łyżeczka cynamonu
– 1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki
– 2 łyżeczki słodkiej papryki
– 3 łyżki sosu sojowego lub tamari
– sól i pieprz do smaku
– olej rzepakowy do smażenia

WYKONANIE:

– paprykę pokroić w cienkie paski. Cebulę w piórka. Cukinię w średnią kostkę. Śliwki w paski
– na patelni rozgrzać 3-4 łyżki oleju i smażyć kolejno paprykę, cebulę przez kilka minut. Przełożyć do garnka, wlać ½ szklankę wody. Dodać sporą szczyptę soli i dusić na małym ogniu przez 15 minut
– na patelni podsmażyć cukinię i dodać do garnka. Dusić jeszcze 10 minut
– w tym czasie smażyć pomidory. Zdjąć skórkę i pokroić w kostkę. Przełożyć na patelnię. Dodać śliwki, obie papryki w proszku, gorczycę, ziele angielskie, goździki i szczyptę soli. Dusić aż odpruje większość płynu i powstanie gęsta pasta. Dodać koncentrat i sos sojowy. Wymieszać i dodać do garnka z warzywami
– wymieszać dokładnie i doprawić do smaku solą i pieprzem

DSC_0096

DSC_0102

DSC_0105

10 Komentarze

  1. Pyszne. Zrobiłam dwa razy. Raz sobie poszalałam i wyszło pysznie też że śliwkami suszonymi (nie mislam wedzonych), podsmazonymi pieczarkami i boczniakami oraz bakłażanem (dodatkowo do cukinii). Podałam z fasolą mung i chlebem.

  2. Wygląda pysznie. Mam pytanie odnośnie chleba który wygląda obłędnie czy to domowy czy sklepowy.

  3. Jest pyszny! Czy masz jakieś wskazówki odnośnie przechowywania na zimę? Czy wystarczy gorące w słoiki czy trzeba pasteryzować i czy wówczas czas przygotowywania zachować taki sam czy krótszy żeby się nie rozpaciało?

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *