Kiedy wstępuję na targ o tej porze roku zawsze zabieram ze sobą główkę młodej kapusty. Gdy docieram do domu zastanawiam się, co z niej robić. Oczywiście najczęściej jest gotowana z młodą marchewką, koprem i pomidorami. Jednak lubię z nią poeksperymentować.
Ugotowana i zmiksowana w razem z kaszą jaglaną idealnie nadaje się na kluski czy klopsiki. Trzeba tylko pamiętać by pozbawić ją maksymalnie płynu. Nie dodaję do masy mąki, ponieważ kluski nie są gotowane tylko pieczone.
Ważne by masę dobrze doprawić gdyż kapusta i kasza nie mają wybitnego smaku. Do tego służą aromatyczne przyprawy. By masa miała zwartą strukturę dodaję bułki tartej. Dla osób na diecie bezglutenowej polecam wersję bułki bez glutenu.
Idealnie do tych klusek pasuje pomidorowy sos z grzybami, dużą ilością oregano, kopru i czosnku.
SKŁADNIKI:
Na kluski:
– 1 mała główka młodej kapusty
– pół szklanki suchej kaszy jaglanej
– 2 szklanki bułki tartej
– pęczek koperku
– łyżeczka curry
– łyżeczka mielonej kolendry
– łyżka oregano
– łyżka majeranku
– łyżeczka kminku
– sól i pieprz do smaku
Na sos:
– ½ kg pieczarek
– 2 średnie cebule
– 1 pęczek koperku
– 1 łyżka oregano
– sól i pieprz do smaku
– 1 starty ząbek czosnku
– 2 szklanki gęstego przecieru pomidorowego
WYKONANIE:
Kluski:
– kapustę grubo poszatkować, włożyć do garnka, zalać woda i gotować 10 minut. Odcedzić i wystudzić. Odcisnąć nadmiar wody
– kaszę przepłukać kilka razy wrzątkiem na sitku. Przełożyć do garnka, zalać szklanką wody. Gotować 15 minut na małym ogniu pod przykryciem. Wystudzić
– do miski włożyć kapustę i kaszę i za pomocą blendera zmiksować masę. Dodać posiekany drobno koperek, bułkę i przyprawy. Odstawić masę w chłodne miejsce na pół godziny
– nabierać masę wilgotnymi dłońmi, formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Lekko spłaszczyć i zrobić na środku wgłębienie.
– układać na papierze do pieczenia. Piec 30 minut w 180 stopniach
Sos:
– grzyby i cebulę pokroić w paski. Smażyć na patelni dodając od razu trochę soli by grzyby puściły wodę. Smażymy aż cebula będzie miękka.
– dodać drobno posiekany koper oraz przyprawy. Na koniec dodać przecier pomidorowy. Zagotować. Doprawić solą i pieprzem do smaku
Dziękuję!
można dodać mąkę kukurydzianą
Czy można jakoś pominąć bułkę tartą? Wolałabym uniknąć glutenu 😉
Są fajne w smaku i prosto się je robi
Przypomniały mi się czasy dzieciństwa. Moja mam często robiła tego typu kluski, ale w tradycyjnym wydaniu. Teraz może ja ją zaskoczę i zrobię kluski z Twojego przepisu. Bardzo dziękuję.