AKACJOWE RACUCHY
weganon 4 czerwca 2023

DSC_0007

Kulinarne wykorzystanie kwiatów ogrodowych i dzikich, jest znane w naszej kuchni od wieków. Pisał o nich Marcin z Urzędowa, Syreniusz, królewna Anna Wazówna oraz kucharze królewscy i książęcy. Z kwiatów robiono nalewki, likiery, wódki, konfitury, dżemy, soki, kandyzowano w cukrze i dekorowano desery. W obecnych czasach, najczęściej wykorzystuje się kwiaty: dzikiego bzu, bzu lilaka, fiołka wonnego, lipy, nasturcji, bratka i robinii akacjowej. Dziś będzie o robinii, czyli popularnej akacji.

Pochodzi w Ameryki Północnej, a w Europie pojawiła się w XVI wieku. Pierwszy raz wychodowana przez francuskiego botanika Jeana Robina (od jego nazwiska jest nazwa rośliny). Był on nadwornym ogrodnikiem Henryka IV i Ludwika XIII. W Polsce znana od końca XVIII wieku. Posiada wiele gwarowych nazw. Powszechna nazwa to akacja lub grochodrzew. Na Kujawach, Małopolsce to wakacja. Agacyja, agac to określenia śląskie. Wszystkie części rośliny poza kwiatami, są trujące. Ma właściwości lecznicze. Jest rośliną miododajną. W kuchni ludowej, z kwiatów robiono nalewki (akacjówki), maczano kwiaty w ciastach z mleka i mąki (czasem z dodatkiem drożdży) i smażono racuchy, ucierano surowe kwiaty z cukrem na konfitury (podobnie, jak płatki róży) i wyrabiano syropy.

Uwielbiam placki kwiatowe. Akacjowe są w czołówce. Choć nie są tak aromatyczne, jak z dzikiego bzu, to pachną równie pięknie. Polecam nie maczać całych gron kwiatowych, gdyż łodyżki i zielone dna kwiatowe są twarde i mało smaczne. Najlepiej oberwać same płatki. Placki idealnie smakują z dżemem truskawkowym (kwiaty i truskawki są w tym samym czasie – nie bez powodu 😊)

DSC_0001

DSC_0024

SKŁADNIKI:

– 500 ml dowolnego mleka roślinnego
– 50 g płatków akacji
– 300 g mąki pszennej uniwersalnej
– 1 łyżka cukru waniliowego
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– olej do smażenia

WYKONANIE:

– w misce wymieszać mąkę z proszkiem i cukrem waniliowym. Dodać mleko i dokładnie wymieszać i odstawić na pół godziny
– dodać płatki kwiatów i wymieszać
– smażyć placki na rozgrzanym oleju. Na rumiano z obu stron
– podawać posypane cukrem pudrem, z dżemem truskawkowym lub roślinną śmietanką

DSC_0010

DSC_0011

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *