KOKOSOWY „TWAROŻEK” Z ZIOŁAMI I KALAREPKĄ
weganon 29 maja 2015

Podczas mojego ostatniego pobytu w POKOJACH ROŚLINNYCH, zostałem poczęstowany czymś wyjątkowym. Piotr (właściciel Pokojów), zrobił twarożek na bazie wiórków kokosowych. Do tej pory jadłem tylko „twarożki” z nerkowców i migdałów, czasem łubinu. Te serki w porównaniu z kokosowym są dość ciężkie i zbite. „Serek” kokosowy jest lekki, puszysty i nieprawdopodobnie smaczny.
Piotr zaserwował go z tartą kalarepką i dymką. Po pierwszym kęsie wiedziałem, że będzie to mój faworyt wśród twarożków :)
Warunkiem wspaniałego smaku są wiórki niesłodzone i wolne od ditlenku siarki. Spokojnie można takie kupić. Nie będę mówił w którym, ale w reklamie sklepu występuję m.in Pan o smacznym nazwisku :)
Ja swój nabiał wzbogaciłem o dużą ilość ziół i kiszonego ogórka. Smak jest niesamowity. Praktycznie nie czuć kokosa
Takie i inne pyszności możecie spróbować w Pokojach Roślinnych, o których już pisałem na blogu.

SKŁADNIKI:


– 2 szklanki niesłodzonych i wolnych od ditlenku siarki wiórków kokosowyh
– szklanka wody
– łyżeczka oleju kokosowego lub innego tłoczonego na zimno
– 10 listków bazylii
– 2 łyżki drobno siekanego koperku
– 2 łyżki drobno posiekanej kolendry
– 1 łyżka drobno posiekanego tymianku
– 1 dymka
– 1 spory ogórek kiszony
– sól i pieprz do smaku
– 1 kalarepka


WYKONANIE:


– wiórki chwilę podprażyć na suchej patelni, dolać wodę i olej. Gotować ok. 5 minut (wiórki wtedy pęcznieją). Wystudzić
– wiórki zmiksować w malakserze (nie na gładko tylko na mniejsze okruszki). Gdyby masa była zbyt sucha, można dodać troszkę wody
– bazylię drobno posiekać i wraz z innymi ziołami dodać do serka
– ogórek pokroić w drobną kostkę i dodać
– kalarepkę obrać i zetrzeć na tarce na dużych oczkach
– dymkę drobno posiekać i dodać
– całość doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać
– mogą wylądować na kanapkach ale można nim faszerować np pomidory

 

13 Komentarze

  1. Cześć Paweł. Ach, ten twaróg jest również moim faworytem. Zawsze wracam do niego w okresie wiosna-lato, od momentu wrzucenia go na bloga. Zmieniają się tylko zioła i tym razem zamiast kiszonego ogórka, będą kiszone rzodkiewki. Pozdrawiam ciepło. :)

  2. Witam, a czy można wykorzystać do tego twarożku „odpady” kokosowe po zrobieniu domowego mleka kokosowego?

  3. Tak. Jedyne tanie i dobrej jakości wiórki są w Lidlu. Co do owoców, to polecam zakupić suszarkę do owoców, grzybów czy warzyw. Taką wielopoziomową i samemu suszyć

  4. Czy w zwykłych sklepach znajdą się wiórki bez dwutlenku siarki? Prawdopodobnie są takie w dyskoncie na L, ale nie jestem pewna. kupowałam je właśnie jako niesiarkowane. Mógłbyś zweryfikować? :)
    Nie widzi mi się kupować wiórek bio za 8zł :( złodziejstwo w biały dzień. Najbardziej mnie smuci to, jak bardzo bakalie są teraz siarkowane i jak trudno jest znaleźć je bez siarki. O ile wegańskie życie stałoby się prostsze, gdyby bakalie można było kupić byle gdzie po niskiej cenie, bo byłyby niesiarkowane wszędzie, a nie poszukiwać bakalii jak złoto i płacić jak za złoto.

  5. Niestety ditlenek siarki to popularny konserwant dla suszonych owoców. Można się go pozbyć przez moczenie owoców ale i tak trochę zostanie.

  6. Przejrzalam moje zapasy i znalazlam jeszcze opakowanie suszonych moreli, ktore maja w skladzie ta nieszczesna siarke. Wydawalo mi sie, ze robie zakupy uwaznie i swiadomie, ale jak widac- jeszcze nie do konca.

  7. Przepis jak zwykle niebanalny :)
    Spojrzalam na opakowanie moich wiorek kokosowych no i kurna, rzeczywiscie jest wziamnka o tym, ze moze zawierac sladowe ilosci ditlenku siarki. W zyciu na to nie zwrocilam uwagi… a w wikipedii pisza, ze:

    Ditlenek siarki to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków siarki. Bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Dwutlenek siarki jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin.

    Samo zdrowie jak widac :(

  8. Ja znam tylko nerkowcowy i migdalowy. Kokosowy wyprobuje, ale zaintrygowal mnie lubinowy. Czy mozna cos wiecej na ten temat? Mam sloiczek lubinu i chcialabym go zuzyc.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *