Jeżeli myślicie, że podczas pisania ostatniej książki wyczerpałem temat kasz, to tak nie jest. Potrawy regionalne z kaszami w roli głównej, to niewyczerpalna kopalnia przepisów. Niemal w każdym regionie znajdziemy perełki. Jednym z takich regionów jest województwo świętokrzyskie z gierczycką kaszą jaglaną. Powstają z niej dania wytrawne i na słodko. Zdobywają niezliczone nagrody na przeróżnych festiwalach kulinarnych i festynach. Dziś przedstawiam Wam przepis, który nie ukazał się w książce, ale książka „Kasze w roślinnej kuchni regionalnej”, jest pełna kaszowych inspiracji.
Kotlety z kasz, to nie wymysł naszych czasów. Znane są już od przeszło 200 lat. Przygotowywano je na świąteczne i codzienne stoły. Najczęściej wykorzystywano kaszę jaglaną i gryczaną. Mieszano ją z ziemniakami, kapustą słodką lub kiszoną, grzybami, cebulą, twarogiem, a nawet dynią i burakami. Doprawiano ziołami z ogrodów i tymi z łąk. W powiecie starachowickim w miejscowości Rataje, Panie z KGW przygotowują kaszoki. To kotlety z kaszy jaglanej z dodatkiem suszonych grzybów i przypraw. Banalnie proste w wykonaniu, a niesamowicie smaczne. Wspominane kaszoki prezentowane były przez Panie na konkursach „Polska Wieś Smakuje” i „Świętokrzyska Potrawa Świąteczna”. W oryginalnym przepisie są użyte jajka. Ja oczywiście je pominąłem, ale nie spowodowało to, że kotlety stały się mnie smaczne. Idealnie się formują i smażą. Można je również piec. Idealne są z surówką z kiszonej kapusty i sosem grzybowym.
SKŁADNIKI:
– 200 g kaszy jaglanej
– 80 g suszonych grzybów
– 2 duże cebule (ok. 250 g)
– 1 łyżeczka suszonego majeranku
– sól i pieprz
– olej do smażenia
WYKONANIE:
– kaszę wsypać do garnka i wypłukać kilkakrotnie w gorącej wodzie. Wlać 1,5 szklanki wody, dodać szczyptę soli i gotować 10 minut na bardzo małym ogniu pod przykryciem. Odstawić do wystudzenia pod przykryciem
– grzyby zalać 1 litrem wody i odstawić na kilka godzin do namoczenia. Gotować 45 minut na małym ogniu. Odcedzić (płyn zachować do przygotowania np. sosu), wystudzić grzyby i drobno posiekać
– cebulę pokroić w drobna kostkę i zrumienić na oleju. Dodać grzyby i smażyć 2-3 minuty. Odstawić do wystudzenia
– połowę kaszy zmiksować blenderem lub przepuścić przez maszynkę
– w misce wymieszać kasze, grzyby z cebulą, majeranek, sól i pieprz do smaku. Odstawić na 30 minut do lodówki
– formować niewielkie kotlety i smażyć na rumiano z obu stron
Można dodać ugotowaną marchewkę z groszkiem
Chciałabym podać kotlety dzieciom, ale nie daje im jeszcze grzybów. Co innego będzie się dobrze łączyło z kaszą w tych kotletach?
Tak
Mozna zapiec zamiast smażyć?