DYNIOWE PIEROGI Z SOCZEWICĄ I KASZĄ JAGLANĄ
weganon 10 października 2018

DSC_0004

Na temat pierogów w kuchni polskiej, powstało już wiele książek, opracowań czy artykułów. Włosi mają ravioli, Azjaci swoje przeróżne pierożki. Słowianie jeszcze inne cuda. Faszerujemy w ciasto pierogowe wszystko, co się da. Na słodko i wytrawnie. Smażone, gotowane, pieczone i parowane. Z mąk glutenowych i bezglutenowych. Małe i spore. Na każdą okazję. Na dzień powszedni, niedzielne biesiadowanie i obowiązkowo na Święta Bożego Narodzenia. Najlepsze są te, robione przez mamy i babcie. W nadmiarze, mrożone i odgrzewane w kryzysowych sytuacjach. Ubolewam nad tym, że nie są naszym food trackowym przysmakiem. Takim polskim i regionalnym street foodem.

Wracając do przepisu. Nie będzie dziś konkretnego regionu, choć składniki skłaniają się szczególnie ku jednemu. Która według Was kuchnia, zawiera najwięcej soczewicy i kaszy jaglanej? Nie trzeba tu wielkiego znawcy, by wiedzieć, że chodzi o Lubelszczyznę. To na tych ziemiach pierwszy raz, widziałem w naturze soczewicę i proso. Widok niezapomniany. Te dwa składniki, zdominowały kuchnię tego regionu. Mieszkańcy wiedzą, jak wykorzystać dobre produkty. W przypadku pierogów, to również te ziemie wiodą prym, na tle innych regionów. Jednymi z takich pierogów są turowskie z soczewicą. Zaskakujące jest przygotowanie farszu. Ugotowaną i zmieloną soczewicę, smaży się na patelni wraz z cebulą. I powiem Wam, że ten smak jest niesamowity. Soczewica staje się bardziej wyrazista w smaku. Do farszu postanowiłem dodać jeszcze kaszę jaglaną. Dodatkowo skleja farsz i nadaje mu lekkości. By ciasto nie było nudne i oczywiste, dodałem do mąki musu dyniowego. Dla koloru, ale również i smaku. Polecam :)

DSC_0002

SKŁADNIKI:

Ciasto:
– 3 szklanki mąki orkiszowej jasnej lub pszennej

– ½ szklanki musu z pieczonej dyni
– 1 płaska łyżeczka soli
– gorąca woda

Farsz:
– 1 szklanka zielonej soczewicy

– ½ szklanki suchej kaszy jaglanej
– 1 łyżka majeranku
– 1 płaska łyżeczka mielonej kozieradki
– 1 duża cebula
– sól i pieprz do smaku

WYKONANIE:

Farsz:
– kaszę przepłukać kilka razy gorącą wodą. Wsypać do garnka, dodać 1 szklankę wody, przykryć i gotować na małym ogniu 15 minut. Wystudzić

– soczewicę ugotować do miękkości, odcedzić, wystudzić i zmielić lub zmiksować blenderem
– cebule pokroić w drobną kostkę i udusić do miękkości na niewielkiej ilości oleju. Dodać soczewice i jeszcze chwile smażyć
– wszystkie składniki farszu połączyć w misce. Doprawić do smaku solą i pieprzem

Ciasto:
– mąkę wymieszać z solą. Dodać mus dyniowy i zacząć wyrabiać ciasto. Powoli dolewać wodę, aż do uzyskania odpowiedniej twardości

– ciasto cienko wałkować, wykrawać krążki, nakładać farsz, zlepiać. Układać na oprószonym mąką blacie
– gotować w dużej ilości osolonej wody. Około 2-3 minuty od wypłynięcia
– najlepsze z cebulką lub odsmażane

DSC_0008

DSC_0019

DSC_0009

26 Komentarze

  1. Hej! Mam nadzieję ze rodzaj dyni nie ma znaczenia. Akurta jestem w posiadaniu japońskiej, jest słodsza niż inne mi znane dynie, będzie pasować do przepisu? Pozdrawiam!

  2. Piękne zdjęcia! Moją uwagę przykuła ta pięknie zeszklona cebula, no po prostu jak brylanciki 😀 no i wspaniały przepis! Pozdrawiam ciepło!

  3. Dzięki :) A mógłbyś podpowiedzieć ile tak mniej więcej lejesz wody? Jestem kiepska w takich ciastach i nie wiem jaką finalnie powinno mieć konsystencję.

  4. A gdyby miały być bezglutenowe to z której mąki najlepiej? I czy wtedy zachowujemy takie same proporcje?
    PS. Pierożki wyglądają zacnie

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *