WIGILIJNA KUJAWSKA ZUPA ŚLIWKOWA
weganon 11 grudnia 2020

DSC_0130

Kujawy to zagłębie śliwkowego raju. Organizowane corocznie smażenie powideł w Strzelcach Dolnych, to prawdziwie widowiskowe wydarzenie. Powidła Strzeleckie są najlepsze na świecie. Składają się tylko ze śliwek, bez żadnych dodatków. Idealne do świątecznych wypieków. Ale dziś nie będzie o powidłach. Będzie o wyjątkowej w smaku zupie. Wigilijnej zupie z suszonych śliwek.

Zupy owocowe są znane w całej Polsce. Najbardziej popularne są na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w świętokrzyskim. To w tych województwach często pojawia się owocowa zupa na wigilijnym stole. Jednak to Kujawy mają najsilniejszą tradycję serowania takich zup na święta. Na Ziemi Dobrzyńskiej, przygotowuje się zupę z suszonych śliwek i gruszek. W okolicach Aleksandrowa Kujawskiego i Radziejowa, śliwkowa z kluskami. Sposób przygotowania zupy jest niezmienny od ponad 150 lat. Suszone śliwki moczy się kilka godzin w wodzie. Następnie gotuje z przyprawami, zabiela śmietaną i podaje z makaronem. Koniecznie musi to być makaron cienkie lub grubsze wstążki. Często gospodynie samodzielnie robią makaron lub kluski lane. Zagęszczanie zupy jest za pomocą maki pszennej lub ziemniaczanej. Przygotowanie zupy na Pałukach i Ziemi Dobrzyńskiej trwa 3 dni. Moczenie, gotowanie i odstawienie zupy na kolejny dzień. I rzeczywiście tak jest najlepiej. Zupa następnego dnia jest o wiele bardziej aromatyczna. Jeśli lubicie zupy owocowe, to ta będzie w sam raz :)

DSC_0126

SKŁADNIKI:

– 200 g suszonych śliwek (niewędzonych) z pestkami
– 3 goździki
– 1 litr wody
– 1 łyżka cukru lub więcej do smaku
– szczypta soli
– ½ łyżki mąki ziemniaczanej
– 1 łyżka roślinnej śmietanki (użyłem 18% Plantona)

– makaron cienkie wstążki

WYKONANIE:

– śliwki zalać 1 litrem wody i odstawić na 8-10 godzin
– do garnka dodać cukier, sól i goździki. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 30 minut> odstawić do wystudzenia
– wyjąć goździki i śliwki. Ze śliwek wyjąć pestki. Owoce pokroić w grube paski i dodać do zupy
– wlać śmietankę i dodać mąkę. Zagotować ciągle mieszając. Doprawić do smaku ewentualnie solą i cukrem
– zupa powinna lekko słodkawa z nutą wytrawności. Odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia
– kolejnego dnia zagotować i podawać z makaronem

DSC_0111

DSC_0123

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *