ZAKWAS NA BARSZCZ BIAŁY
weganon 20 marca 2015

Jak Polska długa i szeroka w zależności od regionu na Wielkanoc mamy różne zupy.
Na Mazowszu króluje żur i barszcz biały. Na Polesiu i Podlasiu żur podlaski, W Małopolsce często zupa wolska lub wielkanocna, Wielkopolska i Kujawy to flaki cielęce. Pomorze i Kaszuby ma zupę słodowników. Mazury mają krupnik. Śląsk to żur. Podhale i Podkarpacie serwuje kwaśnicę. Są to oczywiście wieloletnie tradycje, których granice się gdzieś zacierają i zupy wraz z migracją mieszkańców wędrują razem z nimi.
W moim domu zawsze był barszcz biały. Polecam przygotowanie banalnego zakwasu lub kupno w butelkach. Nie kupujcie żadnych torebek nafaszerowanych dziwnościami.
Różnica w dwóch najbardziej popularnych zupach wielkanocnych a mianowicie miedzy żurem a barszczem białym jest taka, że ten pierwszy jest na zakwasie z mąki żytniej a drugi na pszennej.

SKŁADNIKI:


– szklanka mąki pszennej razowej typ 1850
– litr chłodnej przegotowanej wody
– 3-4 ząbki czosnku przepołowione
– 5 ziaren ziela angielskiego
– 2 listki laurowe
– 1 łyżka soku z ogórków kiszonych
– 1 łyżka majeranku


WYKONANIE:


– do słoika wsypujemy mąkę, listki, majeranek, czosnek, ziele i zalewamy wodą, dokładnie mieszamy i dodajemy sok z ogórków, który przyspiesza nam tworzenie zakwasu (można dodać na wierzch dać kawałek chleba na zakwasie). ten dodatek ma na celu zaszczepienie bakterii kwasu mlekowego, które powodują fermentację.
– słój zakrywamy gęsta gazą lub ściereczką, zawiązujemy sznurkiem lub gumką i odstawiamy na 5 dni. Po tym czasie sprawdzamy smak. Jeśli jest kwaskowy to pozostawiamy jeszcze na jeden dzień.
– gotowy zakwas przelewamy do butelek, zakręcamy i wstawiamy w chłodne miejsce do czasu przygotowania białego barszczu 
– czas ważności takiego zakwasu to 4-5 miesięcy


 

4 Komentarze

  1. Robię! Robiłam już wcześniej ale z samym czosnkiem. No i ja robię z mąki jaglanej, więc nie wiem jak to nazwać, ale dla mnie smakuje jak żurek który pamiętam z przed wegańskich i z przed bezglutenowych czasów.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *