JAK ROBIĆ WEGAŃSKIE CIASTA
weganon 9 lutego 2016
 
Ile razy słyszałem te słowa, „Jakim cudem upieczesz ciasto bez jaj, mleka, masła itd.” Upiekę i będzie wyglądało, smakowało (czasem lepiej od wersji niewegańskiej) jak wiele klasycznych, rodzinnych wypieków.
 
Co ważne. Ciasta i tarty niepieczone są szybkie i łatwe w wykonaniu. Idealne dla tych, co nie mają piekarników.
Poniżej pokażę Wam, że wegańska cukiernia jest łatwa, przyjemna, kolorowa, świeża, owocowa, jeśli kaloryczna to w tej zdrowszej wersji.
MĄKI
Mąki do wypieku mamy różne. Ich bogactwo powiększa się z roku na rok. Można podzielić je w zasadzie na kilka grup: glutenowe i bezglutenowe, pełnoziarniste, jasne, ze zbóż, z orzechów i innych nasion.
A teraz kilka słów o mąkach idealnych do wypieków.
mąka ryżowa – bezglutenowa, idealna do ciast. Wymaga jednak dodatku np. mąki ziemniaczanej ze względu na słabą siłę wiązania innych składników. Nie ma smaku
mąka amarantusowa – bezglutenowa, o orzechowym smaku, można ją mieszać np. z kukurydzianą lub stosować samodzielnie. Dodatkowo lekko spulchnia ciasto
mąka ziemniaczana – bezglutenowa, niezastąpiona w ciastach piaskowych, często mieszana z kukurydzianą i ryżową
mąka kukurydziana – bezglutenowa, idealna do ciast ucieranych, nadaję wypiekom żółtej barwy, zazwyczaj mieszana w proporcji 1:1 z ziemniaczaną
mąka z cieciorki – bezglutenowa, o charakterystycznym grochowym smaku, dlatego często stosowana z mąkami bez smaku. Doskonale wiąże ciasto, do wegańskich biszkoptów
– mąka z migdałów – bezglutenowa, ma niesamowity smak, idealnie skleja ciasto, nieodzowna w wegańskich makaronikach i kruchych ciastach
mąka jaglana – bezglutenowa, jest z nią pewien problem. Bardzo często ma zbyt gorzki smak. Raz udało mi się kupić o bardziej neutralnym smaku. Idealna do ciast ucieranych.
mąka kokosowa – bezglutenowa, wymaga dużej ilości płynów, wypieki są lekko rozpadające się i suche
mąka kasztanowa – bezglutenowa, o przyjemnym smaku i zapachu, po upieczeniu powoduje ciemnienie wytworu
domowe mixy mąk bezglutenowych – mam swoją sprawdzoną mieszankę do ciast i ciastek:
mąka ziemniaczana : mąka kukurydziana :
skrobia kukurydziana : mąka ryżowa (1:1:1:2)
mąka pszenna – glutenowa, występuje w różnych typach (im wyższy nr tym mniej zmielona), idealna do wszystkich wypieków
mąka orkiszowa – glutenowa, podobnie jak poprzednia, zawiera więcej związków mineralnych, dlatego częściej wybierana w wegańskich wypiekach
mąka żytnia – glutenowa, bardziej pasuje do wypieków wytrawnych niż słodkich
 
 
SPULCHNIACZE CIAST
Składniki spulchniające są takie same jak w tradycyjnych wypiekach.  Proszek do pieczenia można wymienić na kamień winny, który jest formą bezglutenową.  Możemy również pominąć te środki na rzecz sody oczyszczonej. Jednak by zadziałała trzeba do ciasto dodać składnik, który spowoduje jej chemiczny rozkład z wydzieleniem ditlenku węgla. Jest nim ocet winny, jabłkowy lub spirytusowy. Pamiętać trzeba by dodać na samym końcu. Tuż
przed wstawieniem ciasta do piekarnika (lepiej wyrośnie)
 
 
MLEKA ROŚLINNE
Mleka roślinne idealnie zastępują mleko krowie. Łączą sypkie składniki, nadają również smaku (orzechowe) wypiekom. Najczęściej stosowane jest sojowe, owsiane i ryżowe
 
 
ZASTĘPNIKI JAJ
Jajka w wypiekach pełnią ważną rolę. Wiążą składniki, nadają czasem smaku, lekko spulchniają. Wiele osób nie wyobraża sobie ciasta bez ich dodatku.  Jak się okazuje jest wiele produktów, które świetnie je podrabiają. 
Poniżej kilka przykładów, które potrafią zdziałać cuda. 
Składniki równoważne z 1 jajkiem:
– 1 łyżka mielonego lnu + 3 łyżki wody
– 1 łyżka mąki sojowej + 2 łyżki wody
– 3 łyżki mąki kukurydzianej
– pół szklanki puree ziemniaczanego, dyniowego
– 1 zmiksowany banan lub awokado
– pół szklanki musu jabłkowego
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej + 3 łyżki wody
– pół szklanki silken tofu lub jogurtu sojowego
 
 
TŁUSZCZE
Najłatwiej zastąpić w ciastach jest tłuszcze. Zazwyczaj dodaje się oleje o neutralnym smaku i zapachu takie jak
rzepakowy, ryżowy czy z pestek winogron. 
W przypadku ciast kruchych świetnie sprawdza się olej kokosowy. Posiekany nożem z mąką i cukrem działa podobnie jak masło. Tłuszcze zatrzymują wilgoć w ciastach szczególnie w typu brownie
 
 
CZYM SŁODZIĆ
W tym temacie jest pełna dowolność. Ja wolę jednak zdrowsze alternatywy białego cukru. Nie chodzi tu może o zdrowie jak o wzrost masy ciała. 
Stosuje sypkie produkty. Erytrol, ksylitol, czasem inulinę. Najczęściej jednak nierafinowany cukier trzcinowy. W postaci krystalicznej lub pudru. Uwielbiam również wszelkie syropy. Daktylowy (często sam go robię), z agawy czy klonowy. Plusem ciast z musem owocowym jest to, że często nie muszą być dosładzane.
SPODY DO CIAST NIEPIECZONYCH
Spody do ciast niepieczonych często tart robi się ze zmielonych ziaren słonecznika, wirków kokosowych, orzechów i czegoś, co sklei te sypkie składniki.  Może to być dojrzały banan, daktyle, figi, śliwki suszone czy gęsta konfitura.
Wykładając taką masą formę nie ma potrzeby jej smarować tłuszczem czy wykładać papierem do pieczenia. 
Ciasto musi być dobrze schłodzone. Forma z wyjmowanym dnem. Jeżeli zachowamy te dwie ważne rzeczy to bez problemu uzyskamy idealną tarte.
 
 
KREMY
 
Kremy do tart i ciast można podzielić na te na bazie czekolady i kremu kokosowego, budyniowe czy z fistaszków.
Najłatwiejsze są z roztopionej czekolady i kremu kokosowego (biała, stała część z puszki mleka kokosowego pełnotłustego).
 
Budyniowe są na bazie mleka roślinnego ze skrobią ziemniaczaną, kukurydzianą lub z tapioki.
 
Kremy na bazie z fistaszków to nic innego jak zmiksowane masło orzechowe z bananem, tofu i kremem kokosowym. Pamiętać trzeba by dodać składników cytrusowych, bo krem jest mdły w smaku. Możemy też zastosować masy na bazie kasz ugotowanych na mlekach roślinnych np. kasza jaglana czy kuskus.
Do ciast marchewkowych idealnie pasuje krem ze zmiksowanych nerkowców z daktylami.
 
 
WEGAŃSKIE SERNIKI
Wegańskie serniki mają już soje zasłużone miejsce w klasyce roślinnych słodkości. Zazwyczaj są z tofu (popularne tofurniki). By pozbyć się charakterystycznego sojowego smaku trzeba dodać soku i skórki cytrynowej. 
Powodują one, że otrzymujemy masę podobną w smaku do twarogu. Dodatek skrobi i tłuszczu np. kokosowego sprawia, że po upieczeniu mamy idealny wegański sernik, (co ważne nigdy nie opada).
 
 
 
Serniki z nerkowców też mają swoich amatorów. Zmiksowane orzechy w np. olejem kokosowym i smakowymi dodatkami świetnie się sprawdzają. Wegańska kuchnia polska ma również swój skarb, jakim są serniki z kaszy jaglanej (popularne jagielniki). W wersji na zimno lub pieczonej.
 
BISZKOPTY
Również wegańskie wersje biszkoptów są idealnie puszyste. Przygotowuje je na bazie mąki orkiszowej z dodatkiem sody i octu jabłkowego. Powstający ditlenek węgla spulchnia ciasto. Takie biszkopty są świetne, jako spody do ciast z kremem i owocami lub blaty do tortów.
 
 
WARZYWNE DODATKI
Wegańskie ciasta są również pełne warzyw. Możemy zastosować dynie, cukinie, bataty, buraki, fasolę, ciecierzycę,
marchewkę. Wychodzą z nich świetne pierniki, brownie, keksy czy ciasta ucierane.
 
 
WEGAŃSKA BITA ŚMIETANA
Wierzchnią warstwę ciast możemy ozdabiać wegańską wersją bitej śmietany.  W tej roli sprawdza się schłodzone pełnotłuste mleko kokosowe.  Ilość tłuszczu powinna być powyżej 17% a ilość kokosa więcej niż 80%. To gwarantuje nam dobrej, jakości puszystą masę.
 
 
CIASTA NA ZIMNO
W wersjach ciast na lato przeważają te ze świeżymi owocami. Są schłodzone.  Tu świetnie sprawdzają się wszelkie tak zwane „na zimno”. Mogą to być tofurniki, jagielniki i ciasta na bazie musów owocowych. 
Teksturę nadaje im roślinny żel, jakim jest agar. Musimy tylko pamiętać by go zaktywować poprzez zagotowanie składników ciasta. Inaczej ciasto się nie zsiądzie.
 
 
Jak widzicie możliwości są nieograniczone i nie dajcie sobie wmówić, że wegańskie słodkości są trudne, niesmaczne, nudne i nieciekawe. Wystarczy zajrzeć na bloga lub przejść się do VegeMiasta i popatrzeć na witrynę ze słodkościami by się przekonać :)
 

54 Komentarze

  1. Dziękuję za świetne przepisy ❤ córka ma skaze białkowa więc ta stronka to mega kopalnia wiedzy

  2. Jeśli chodzi o Agar, to przelicznik jest zawsze taki, że stosuje się 1 łyżeczkę na 250 ml płynu

  3. Super post i fajne porady :) no i cudne zdjęcia!
    Mam pytanie odnośnie używania Agaru – słyszałam , że jest mocniejszy od żelatyny, ale jak bardzo? Jeśli w przepisie do musu owocowego są 3 łyżeczki żelatyny to ile wtedy trzeba dać Agaru?
    Dziękuję :)

  4. Idę od zdjęcia do zdjęcia i nie mogę się napatrzeć, coraz piękniejsze ciasta. Nie jestem weganką, ale kilku ważnych i szalenie ciekawych rzeczy się dowiedziałam i będę próbować :) .

  5. Tak. Wszystkie przepisy i zdjęcia są moje.
    Przekonałem się wielokrotnie, że piekarnik piekarników nierówny. Ten sam przepis na ciasto, potrafi różnic się czasem pieczenia. Tak to niestety bywa

  6. Ale tutaj wszystko apetycznie wygląda. To zdjęcia Twoich wypieków?

    Ja niestety jeśli chodzi o wypiekanie – radzę sobie bardzo średnio. Niby robię wszystko zgodnie z przepisami, ale zawsze – albo zakalec, albo przypalone. Nie mam „tego czegoś” co pozwala wyciągnąć ciasto o właściwej porze. A może to wina starego piekarnika… sama nie wiem.

    W każdym razie – ten wpis to dla mnie jeszcze większa inspiracja i na pewno niebawem wykorzystam Twoje rady. W szczególności jestem ciekawa jak wyjdą mi wegańskie kremy :-).

  7. bardzo apetyczne zdjęcia, fajne są takie przepisy bo bez wyrzutów suminia i vege, ja zaczęłam takie wypieki robić sama odkąd dostałam robota, kohersen mycook, tam on sam wyrabia ciasto heh, genialna sprawa

  8. Marzylam o takim wyjasnieniu tajnikow pieczenia ciast weganskich !! Dzieki razy 1000000!! Jestes krolem!!

  9. Świetny post! Cenne info bez konieczności przeszukiwania setek stron. Dzięki wielkie.

  10. Można skierować kamerę na sam blat i na to, co bedziesz robić….Też uważam, że filmiki byłyby super!!

  11. Świetne porady! Wszystko w jednym miejscu! Mógłbyś wydać to w formie małego przewodnika kulinarnego! Będę tu często zaglądać!

  12. Ojojoj! Oblizałam ekran z dziesięć razy! Mój niemowlak ma alergię na białko mleka krowiego i na białko jaja kurzego. Odkąd wyeliminowałam te składniki z diety moja cera poprawiła się o 200 %. Choć wcześniej nie była szczególnie problematyczna, teraz jest niemal idealna! Samopoczucie – ekstra, nie mówiąc już o tym, że moja waga wprawia w zachwyt nawet mnie :) a początkowo myślałam, że nie odnajdę się w tym „cierpieniu” 😛 pozdrawiam wszystkich roślinożerców :)

  13. Bardzo rzetelnie wyjaśnione. Bardzo chętnie skorzystam z porad i pysznych, ciekawych przepisów. Dziękuje bardzo i życzę sukcesów

  14. Po prostu mistrzostwo, tyle mogę powiedzieć. Pełny zachwyt. Gratuluję, to może zmienić dietę wielu łasuchów :) Pozdrawiam serdecznie :)

  15. Jeśli chciałabym zrobić biszkopt z mąki z ciecierzycy, to wystarczyłoby zmienić w przepisie mąkę pszenną czy jednak to za mało?

  16. Polecam od czasu do czasu zrobić wegańskie ciacho. Są podobne w smaku a zdecydowanie lżejsze i wartościowsze

  17. Świetny post! Nie jestem weganką i nie mam o tej diecie pojęcia, ale Twój wpis jest tak czytelny, że wiele rzeczy wyjaśnia. Zmęczyły mnie już tradycyjne ciasta. Są ciężkie i pozbawione wszelkich wartości. Szukałam lekkich przepisów i przypadkiem trafiłam na blogi wegańskie. Nie przerzucę się, ale na pewno skorzystam :)
    Pozdrawiam

  18. Jakie cudowne zdjęcia, ślinka sama leci, aż człowiekowi się chce przejść na weganizm 😉
    Ale tak na poważnie, to mnie interesują ciasta i desery bez glutenu i bez nabiału i chociaż jestem tu pierwszy raz, to już wiem, że dużo inspiracji tutaj znajdę.
    Pozdrawiam serdecznie

  19. Super! Najgorsze jest to, ze dużo ludzi uważa że ciasta wegańskie są gorsze od tych zwykłych :p tez mam kilka postów na swoim blogu z weganskimi ciastami 😉

  20. A ja mam pytanie w sprawie siemienia lnianego. Chodzi o siemię mielone takie, jak można kupić np. w aptece, czyli odtłuszczone, czy raczej o świeżo zmielone w domu ziarenka?

  21. A ja mam pytanie w sprawie siemienia lnianego. Chodzi o siemię mielone takie, jak można kupić np. w aptece, czyli odtłuszczone, czy raczej o świeżo zmielone w domu ziarenka?

  22. W bezglutenowych wypiekach mam małe doświadczenie. Zastępniki nie dają wyraźnego smaku. Jeżeli chodzi o wypieki, to zdecydowanie poprawia dodatek sody i na sam koniec mieszania ocet winny i jabłkowy. Co do gryczanej, to możesz jej używać spokojnie do wypieków. Mi ona smakowo nie odpowiada.

  23. Dziękuję za odpowiedź. :) Co do zastępników, to rozumiem, że jeśli chodzi o smak, to nie ma większego znaczenia, czego użyję? Jaka mąka najlepiej zastąpi mąkę gryczaną? I przy okazji poproszę jeszcze o radę w kwestii opadających ciast – bezglutenowe trudniej wyrastają i łatwiej opadają. Masz na to jakiś sposób?

  24. Już odpowiadam. Siemię i banan jest najlepsze do ciast ucieranych, pozostałe do typu brownie, cy biszkoptów. Mąki gryczanej nie umieściłem dlatego, że jest dla mnie zbyt intensywna w smaku i nadaje ciężkości wypiekom (ale to jest moje odczucie)

  25. Bardzo przydatny i merytoryczny wpis. Chciałabym tylko dopytać ws. dwóch kwestii: 1) zastępniki jajek – czy raczej nie ma znaczenia, czego użyję (np. musu z jabłka lub siemienia lub jogurtu etc.), czy też każdy z nich trochę inaczej wpłynie na strukturę i smak ciasta? Jeśli tak, to w jaki sposób i jak wybierać? 2) Dlaczego w spisie mąk nie ma mąki gryczanej? Wiem, mąk jest dużo, ale akurat ta jest dosyć popularna wśród bezglutenowców. 😉
    Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

  26. fajny wpis, najważniejsze sprawy uporządkowane w jednym miejscu. ja z wegańskimi ciastami najdłużej miałam problemy, do tej pory nie wychodzą mi idealne (sama rzadko jem słodycze, nie przepadam, więc i nie mam do nich serca jakoś;p).

    tylko w kwestii merytorycznej, to co wyłapałam – typ mąki pszennej (i tak samo orkiszowej i żytniej) nie ma zupełnie nic wspólnego ze stopniem jej zmielenia, a oczyszczenia. i to nie z brudu;), tylko z zewnętrznych warstw ziarna, zawierających błonnik i składniki mineralne. czyli im wyższy typ, tym mąka zdrowsza i bardziej wartościowa. warto też wspomnieć że orkisz to odmiana pszenicy, niekoniecznie zdrowsza sama z siebie, natomiast na pewno warta włączenia do jadłospisu – im bardziej różnorodny, tym lepiej.

    no i nie dajcie się zwariować, gluten to nie jest wcale zło wcielone;p

    pozdrawiam!

  27. niezły wpis! przydatny dla każdego niedowiarka i osoby chętnej poszerzenia swojej słodkiej wegańskiej wiedzy 😀 zdecydowanie opanowałeś roślinne wypieki do perfekcji! :)

  28. Przepiekne zdjęcia!!nie myślałas o video?byłoby nam początkującym jeszcze łatwiej:)

  29. Potrzebuję rady odnośnie chlebka bananowego. Zawsze wychodzi mi zakalec i nie wiem dlaczego;/ Może znasz jakieś proporcje ile mąki na ile bananów?

  30. Genialny wpis, wszystkie wątpliwości, które pojawić się mogą w trakcie pieczenia wegańskiego ciasta zostają rozwiane. W dodatku skrupulatnie uporządkowane i zebrane w jednym miejscu :) kawał dobrej roboty!

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany Required fields are marked *