IMBRAMOWICKA KAPUSTA NA ŻURZE
weganon 2 czerwca 2019

DSC_0064

Kuchnia regionalna nie przestaje mnie zaskakiwać. Kiedy wydaje się, że połączenia składników nie są już tajemnicą, poznaje kolejne. Odkrywanie nowego, czasem zapomnianego, odtwarzanego po latach, jest czymś wyjątkowym. To właśnie mnie zachwyca w kuchni regionalnej. Często piszecie, że pochodzicie z danego regionu i nie znacie prezentowanej potrawy. Nie dziwie się, bo zazwyczaj znane są wąskiemu gronu. Przygotowywane tylko w jednej miejscowości. Tak jest z tą potrawą. Skład i smak zaskakuje :)

Kapusta kiszona jest charakterystyczna dla kuchni Słowian. W Polsce znana od wieków. Przerabiana na różne sposoby. Swoje dni ma na Boże Narodzenie. Serwowana w pierogach, krokietach, surówce, bigosie, kapuśniakach itd. Ta z beczek jest najlepsza. Kiszona z solą, a nie octem. W tej potrawie, kiszenie odbywa się przy pomocy żuru. Mieszkańcy Imbramowic w powiecie olkuskim w Małopolsce, mają wyjątkowe danie. Od XIX wieku, siekają biała kapustę, a następnie zalewają ją rozcieńczonym żurem. Pozostawiają na 12-24 godziny w ciepłym miejscu. Kapusta ulega lekkiemu zakwaszeniu. Z tak przygotowanej kapusty, przygotowywane są różne smakołyki. Wersja zasmażana i w postaci rzadkiej polewki z dodatkiem ziemniaków. Okraszona zieleniną, czasem grochem lub grzybami i słoniną. W wersji bezmięsnej z duszoną cebulką. Po ukiszeniu, żur się zlewa, a kapustę zalewa świeżą wodą i gotuje. Niektóre gospodynie pozostawiają żur i w nim gotują kapustę. Ja tak zrobiłem. Kapustę gotuje się, aż będzie miękka. Z duszoną cebulką, sporą ilością kopru, majeranku, soli i pieprzu. Do swojej wersji dodałem również lubczyku. Idealna do młodych ziemniaków z koperkiem i mielonych z kiszonej kapusty i gryki, bo kapusty nigdy dość :)

DSC_0059

SKŁADNIKI:

– średnia główka białej kapusty (użyłem młodej)
– 1 spory pęczek koperku
– ½ litra żuru + ½ litra ciepłej wody
– sól i pieprz do smaku
– 1 łyżka majeranku
– świeży lub suszony lubczyk do smaku
– 2 spore cebule

WYKONANIE:

– kapustę drobno poszatkować. Przełożyć najlepiej do kamiennego garnka
– żur rozcieńczyć ciepłą wodą i wlać do kapusty. Dokładnie wymieszać. Płyn powinien przykrywać kapustę. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 12-24 godziny (odstawiłem na 18 i była idealna)
– kapustę wraz z płynem, przenieść do garnka. Dodać połowę pęczka, drobno posiekanego koperku, sporą szczyptę soli i majeranek. Gotować aż kapusta będzie miękka
– dodać zrumienioną, drobno pokrojoną cebulę, resztę koperku, sól, pieprz i lubczyk do smaku
– podawać do chleba lub gotowanych ziemniaków

DSC_0081

DSC_0062

DSC_0065

DSC_0074

1 Komentarze

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany